Aerobik Jimnastik Nedir?

Aerobik Jimnastik Nedir? Aerobik cimnastik, kadınların ve erkeklerin tek(bireysel) olarak yapabildiği ve aynı zamanda grup eşliğinde yani çiftli bir şekilde müzik eşliği ile yapılabilen estetik duyguyu ön plana çıkaran bir cimnastik spor dalıdır. Neredeye her yaş grubunun yapabileceği bu aerobik cimnastiği hakkında esnek çevik ve iyi bir sporcu olmanız gerekir.

Bunun yanı sıra Aerobik jimnastiğin ortaya çıkışı artistik cimnastik ve ritmik cimnastik bölümlerinin bir arada uyum içinde sergilenmesi ile oluşturulmuş bir dans cimnastik figürüdür.

Aerobik Jimnastik Kursu

Aerobik Jimnastik Kursu

Aerobik Jimnastik Hakkında Bilinmeyenler

Aerobik jimnastik Türkiye’de gelişmekte olan bir cimnastik dalıdır. Çocuklarımızın bu spor dalına olan ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Müzik eşliğinde genelde toplu olarak yapılan bu spor türü çocuğunuz açısından sonraki yaşantısında toplu bir şekilde hareket edebilme yeteneğini kazandırma ve bunun gibi bir çok özelliği kazandıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Spor yaparken müzik kullanılması bir spora daha çok odaklanma oluşturacağından kesinlikle Aerobik Jimnastiği sizlere öneriyoruz ve gelişmekte olan yeni Dünya’da yapılması gereken bir spor olduğunu sizlere iletiyoruz.

Jimnastik Dersi

Jimnastik Dersi

Jimnastik Kursunda Esneklik Kazanma

Jimnastik kursunda toplu hareket etmenin faydalarının yanı sıra vucüdunuza esneklik ve sportif bir görüntü katmak için de doğru bir yol olarak Aerobik Jimnastiği sizlere önerebiliriz. Bunun sebeplerinde bir kaçını aşağıda sizlere maddeler halinde belirtiyoruz.

  • Aerobik Jimnastik esnasında sürekli hareketli olma.
  • Grup olarak hareket etme.
  • Senkronize bir şekilde tek bir amaca yönelme.
  • Dans ve kareografi sırasında sürekli çalışma.
  • Aerobik jimnastiği yaparken aynı zamanda eğlenme
Jimnastik Kursu

Jimnastik Kursu

Aerobik Jimnastik Dans Ritimleri

Aerobik jimnastik yapılırken bir çok dans ritimi ile karşılaşabilirsiniz. Bu ritimlerden sizlere bahsedecek olursak yavaş, orta ve hızlı olarak kendi aralarında gruplara ayrılmaktadırlar. Hazırlanan kareografi içinde zaman zaman figürlerin çeşitliliği nedeniyle figür ritimleri de değişiklik gösterebilir.

Jimnastik Dersi

Jimnastik Dersi

Ritmik Cimnastik Hakkında

Ritmik cimnastik genellikle bayanların ve kız çocuklarının yapmış olduğu bir spor dalıdır (Bunun yanı sıra erkekler ve erkek çocukları da bu sporu yapabilir).  Bununda sebebi daha çok görselliğe ve estetiğe hitap etmesidir. Daha önceden kurgulanmış dans figürlerini müzik eşliğinde çalışılmış bir şekilde sergilenir.

Ritmik jimnastik kareografileri (figürleri) esnasında Çember, Labut, Top, İp ve Kurdele gibi yardımcı nesneler de kullanılabilir.