Çocuklar da jimnastiğe başlama yaşı 3 yaş denilsede tecrübemiz doğrultusunda emir ve komutları alması açısından 4 yaşını başlangıç için önermekteyiz. 3 ve 3.5 yaş için bir deneme dersine almakta fayda vardır. Tüm sporların anası olalarak bilinen Jimnastik sporu çocuklar için oldukça önemlidir.

1- FİZİKSEL GELİŞİM İÇİN JİMNASTİK

İskelet ve Kas sisteminin gelişimi için önemli hareketleri içerisinde barındıran jimnastik sporu çocuklar için oldukça önemlidir. Jimnastik yaparken İtme ve çekmeler, kas ve iskelet gelişimini gerçekleştirmekte, Bunun kaslar sürekli hareket içerisinde olmaktadır. Budagelişimi olunlu etkilemektedir. Doktorların ısrarla kas gelişimi için bu sporu önermeleri bundan olmaktadır.

2- ZİHİNSEL GELİŞİM İÇİN JİMNASTİK

Erken yaşta katılım sağlanan jimnastik Kursunda, Çocukların motorsal becerilerin geliştiği ve pratik yaparak hareketleri daha kolay yaptığı görülmektedir. El ve ayak koordinasyonu sağlamada jimnastik hareketleri büyük nem taşımaktadır. Vücut bir bütün olarak gelişmekte ve beyne giden kan miktarı düzenli hale gelmektedir. Buda zihinsel gelişime destek vermekte, Çocukların jimnastik sporuna ne kadar yatkın olduğu anlaşılmaktadır.

3- SPORUN TEMELİ İÇİN JİMNASTİK

Yapılan araştırmalar sonucunda, performans için başarılı olmuş sporcuların geçmişinde jimnastik sporu yapmış olanların daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Sporun içinde, Çeviklik, Esneklik, Çabukluk ve Sürat bulunmakta ve bunu en iyi sağlayan spor jimnastik olmaktadır. Bu nedenle hangi spora adım atacak olsanız da, Önce çocuklarınızı bir Jimnastik Kursuna göndermelisiniz.

4- DURUŞ BOZUKLUĞU İÇİN JİMNASTİK

Bedenlerini daha faydalı kullanma ve iyi bir postür için çocukların jimnastik yapmasında fayda vardır. Özellikle duruş bozukluğu olan çocuklarda kas ve iskeleti güçlendirdiği için iskeleti desteklemekte buda duruş bozukluğunu ortadan kaldırmaktadır. İyi bir duruş için jimnastik sporuna mümkün olduğu kadar erken yaşta başlanılması gerekmektedir.

5- ÇOCUKLARIN SOSYALLEŞMESİ İÇİN JİMNASTİK

Evet bu tüm takım sporlarında önemli bir etken olduğu gibi bireysel yapılan sporlar için sosyalleşmenin etkisi fazla olmaktadır. Çocuklar jimnastik sporunda arkadaşları ile birlikte hareket etmekte ve spor kültürünü öğrenmektedir. Yaşıtları ile jimnastik yaparken tüm çocuklar bir birine örnek olmakta buda yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlamaktadır. Sosyalleşmeleri açısından jimnastik rehber olmaktadır.olmaktadır.

Aileler çocuklarını göndermek istediği Jimnastik Kursu ararken aquakamp.com sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi için rehber olmaktadır. İyi jimnastikler!!