Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir?

Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir? : Bu branşın en çok dikkat çeken tarafı Fransa da Akrobatlara Dayanan genelde gösteri amaçlı yapılmakta idi 1930`ların başında George Nissen trapez tarafından dahada geliştirilmiştir.1948 yılında İlk üniversite Oyunlarında Yer Almıştır. 1952 Pan ABD branş olarak resmi olarak kayıtlara geçmiştir.

1954 Avrupa da , 2004 Yılında TÜRKİYE DE, ise yakın tarih olarak yapılan yarışmalarda bu branş ilk olarak
2006 yılında da ilk yarışması gerçekleştirmiştir,Türkiye de 2007 yılında ilk yurt dışı müsabakalara katılmıştır.
Trampolin Cimnastik Artistik ve Akrobasi hareketlerinden oluşan karmaşık,kombinasyonlarda
farklı pozisyonlarda sergilenen çok yeni, görsel seyri çok yüksek ve teknik taktik bakımından
oldukça çoz çok zor ve farklılık gösteren son derece hızla gelişen bir cimnastik branşıdır.
1957 den bu yana dünya şampiyonası yapılmakta, 1978 den bu yana olimpiyatlarda yer almaktadır.

Trambolin Jimnastik

Trambolin Jimnastik

JİMNASTİK TRAMBOLİN BRANŞI 

SENKRONİZE TRAMBOLİN

İki Tarambolin üstünde iki farklı Jimnastikçi aynı anda zıplayarak senkronize şekilde aynı zamanda seri becerilerini tam olarak aynı,rutin olarak gerçekleştirir. Çift aynı anda aynı yükseklikte zıplamak zorundadır. Eğer senkronizasyon eksikliği olursa puan düşülür. Rutin zorluk derecesi bireysel trambolin. Bu kazananı belirlemek için puan eklenen noktaları için aynı şekilde belirlenir.

DOUBLE MİNİ-TRAMBOLİN

Eğimli bir sonu ve düz bir yatak vardır.Cimnastikçi önce düz kısmı atlayarak sonra eğimli kısmına atlar ve daha sonra bitiş gerçekleştirilir.

TUMBLİNG

Tumbling güç olarakda bilinen,aynı zamanda tumplıng trampolını zemininde zıplayarak, bu zemin üzerinde artistik cimnastik becerilerinide bir araya getiren bir akrobatik disiplindir 25 metre uzunluğunda yaylı parçadan oluşan bir platformdur. Yarışmacılar, bükülü takla `bitiriş beceri ile biten 25 metrelık tumplıng boyunca sekiz beceriler dahil olmak üzere her iki geçiş gerçekleştirir.

Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir?

Ritmik Jimnastik

RİTMİK JİMNASTİK BRANŞI

Ritmik Jimnastik Kursu sanatın çeşitli tekniklerle buluştuğu estetik ve zerafetin ön planda olduğu bir spor dalıdır. Görsel beğeniye hitap eden ritmik Jimnastiğin tarihsel gelişim sürecine baktığımızda sanatın birçok dalının etkisi altında kaldığı görülmektedir. Başlıca yararlandığı alan dans sanatı olmuştur. Özellikle klasik ve modern bale, milli danslar, folklor, ritmik Jimnastiğin etkisi altında kaldığı başlıca branşlardır.

Ritmik cimnastikde kullanılan aletler olimpik sıraya uygun olarak: ip, çember, top, labut, kurdeledir. Ritmik cimnastikte yarışmalar, dünya genelinde ferdi ve grup şampiyonları olmak üzere iki şekilde düzenlenmektedir. Ritmik cimnastikte en önemli kısım vücut hareketleri ve alet kullanımıdır.

Halka Çalışması

Halka Çalışması

RİTMİK JİMNASTİK ALETLERİ:

İP: Dinamiklik isteyen bir alet olup;atlamalar, sekizler, çevirmeler, rotasyon hareketleri,küçük ve büyük atış çeşitleri yapılır.

ÇEMBER: daha fazla esneklik ve teknik beceri gerektiren bir jimnastik aleti olup çevirir vücutta ve yerde çeşit yuvarlamalar, rotasyonlu hareketler ve atışlar yapılır.

TOP: Vücudun üzerinde yuvarlanması, sektirilmesi, yumuşak ve dişiliği ön plana çıkaran hareketlerin birleşmesi ile zerafet ortaya çıkar.

LABUT: iki parça halinde bir jimnastik aleti olup devamlı hareket halindedirler. Küçük, orta, büyük daireler, değirmenler, vuruşlar, çeşitli asimetrik hareketler, tek ve çift labut atış teknikleri vardır.

KURDELE: Akıcı teknik hareketler ve vücut elementleri birbiriyle mükemmel bir uyum içinde olup kullanımı için daha fazla güç ve koordinasyon gerekir. Bu alete ait teknikler arasında: spiraller, zikzaklar, daireler, yüksek atışlar, bumeranglar sayılabilir.

Artistik Jimnastik

Artistik Jimnastik

ARTİSTİK JİMNASTİK

Artistik Jimnastik Kursları, tamamen akrobatik hareketlerin yapıldığı bir spor branşıdır. Uzun boylu sporcuların yapması ve başarılı olması çok zordur. Bu yüzden antrenörler ailelerin fiziksel durumuna bakarak kısa boylu olacak çocukları seçmeye özen gösterirlerdi.

Erkek Cimnastikçiler altı çeşit alet kullanır.

OLİMPİK SIRALAMADA

1- Yer
2- Kulplu beygir
3- Halka
4- Atlama masası
5- Paralel
6- Barfiks

Bunlar;

1.YER

Yer: 12X12 Ölçülerde öne,geri,yana vb akrobatik elementler yapılır.

2. KULPLU BEYGİR

Sabit ayaklar ve zincir yardımıyla yere sıkıca tutturulmuş, deriyle kaplı bir alettir. Ortasında birbirinden 41-44 cm uzaklıkta paralel iki kulp bulunur. Sporcu, aletin kulplarını ve iki ucunu kullanarak hem denge, hem de güç gerektiren vücut ve bacak hareketleri yapar. Bu hareketleri yaparken, yönünü ve kulpu tutuş biçimini sürekli olarak değiştirir ve bir hareketten öbürüne ara vermeden geçer.

3. HALKA

Yukarıdan sarkan tellere asılı iki halkadan oluşur. İki eliyle halkalara asılan sporcu amut, yatay duruş ve salınım hareketleri yaptıktan sonra, salto ya da benzeri bir figürle yere iner. Duruşlar sırasında halkaların sallanmaması gereklidir.

4. ATLAMA MASASI

Kulplu beygirle aynı ölçülerdedir, ama yerden yüksekliği farklıdır ve kulpları yoktur. Erkek yarışmalarında uzunlamasına kullanıldığı için uzun beygir adıyla da bilinir. Aletin yakın ya da uzak ucuna ellerini koyarak havaya sıçrayan sporcu havada kaldığı kısa süre içinde öne ve arkaya salto, takla, burgu gibi figürler yapar. Bütün bu hareketler birkaç saniyede olup bittiğinden bu üstün beceri gerektiren bir cimnastik aletidir.

5. PARALEL

Bar ya da kısaca paralel, ikişer ayak üzerinde duran, yerden 1,75 metre yükseklikte yatay durumda ve birbirine paralel iki esnek çubuktan oluşur. Yarışmacı paralel barda asılma, sallanma, takla, tek ya da çift el üzerinde amuda kalkma gibi hareketler yapar.

6. BARFİKS

Hareketleri iki ayak üzerine yere paralel durumda yerleştirilmiş, yerden 2,55 metre yükseklikte ve 2,40 metre uzunlukta esnek bir çelik çubuk üzerinde yapılır. Özel bir eldiven giyen yarışmacı, iki eliyle kavradığı barfiksin çevresinde döner.

Jimnastik Denge Çalışmaları

Jimnastik Denge Çalışmaları

BAYANLAR

OLİMPİK SIRALAMADA

1- Atlama masası
2- Kız paraleli
3- Denge
4- Yer

Bunlar;

1. ATLAMA MASASI

Boyutları erkeklerinkiyle aynıdır. Ama yüksekliği farklıdır ve uzunlamasına değil de enlemesine kullanılır. Bu yüzden yan beygir adıyla da bilinir. Atlama beygirinin boyutları erkeklerinkiyle aynıdır. Ama, yüksekliği farklıdır ve uzunlamasına değil de enlemesine kullanılır. Bu yüzden yan beygir adıyla da bilinir.

2. ASİMETRİK PARALEL (KIZ PARALELİ)

Barda olduğu gibi birbirine paralel iki çubuktan oluşur. Çubukların yüksekliği birbirinden farklıdır. Çubukların aralığı sporcunun isteğine göre değiştirilebilir. farklı yüksekliklerde oluşur hareketlerin yumuşak ve kesintisiz olmasını zorlaştırır.

3. DENGE

10 cm genişliğinde, 5 metre uzunluğunda ve yerden 110 cm yüksekliktedir. Denge hareketleri yer hareketlerindeki figürlerin hemen hemen hepsini içerir. Alete genellikle sıçrama tahtası yardımıyla ve eller kullanılarak uçtan ya da yandan çıkılır..

4. YER

Yer: 12 X 12 Ölçülerde öne,geri,yana vb akrobatik elementler yapılır.

Aerobik Jimnastik

Aerobik Jimnastik

AEROBİK JİMNASTİK

Aerobik Jimnastik Kursları, Jimnastiğin “ritmik” ve “artistik” kollarının etkileşiminden doğan yeni bir cimnastik branşıdır.
Ritmik cimnastikteki esneklik ve estetik açıdan oluşan görsel şölen ile artistik cimnastikteki gücün ve kuvvetin
hız ve çabukluğun düşündürme yeteneği ile tek bedende buluşturulmasının yanında dansta yer alan ritimle ve tiyatral ifadelerle de desteklenmesi sonucu oluşan “aerobik Jimnastik” günümüzde adından söz ettirmeye başlamıştır. Aletsiz Jimnastik branşı olan aerobik Jimnastik, ülkemizde de yakın tarihlerde ilgi görmeye başlamıştır ve bir “dünya üçüncülüğümüz” bulunmaktadır. | Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir?

Aerobik Jimnastik Kursu,  gruplar olmak üzere yas kategorilerine ayrılmaktadır. ve içerisinde 300’ü aşkın element(hareket grupları)bulunmaktadır. Element havuzundan(A-dinamik kuvvet, B-statik kuvvet, C-sıçrama ve atlamalar, D-denge ve esneklik) yararlanılarak,yaş gruplarına göre talep edilen zorlukta seçilen bu elementler, jimnastikte performansı içerisinde seri aralarında lift(sporcuların birbirlerini kaldırması v.b) yapılarak serilerdeki kompozisyonlara uygun halde sporcuların performanslarında yer alır. | Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir?

Jimnastik yarışlarında kullanılan aletler ve yarışma branşlarının başlıcalarını sizlere sunmaya çalıştık. Olimpiyatlarda gerçekten seyir zevki yüksek ve hey canın her zaman yüksek olduğu bir spor dalı olmuştur. sizlerde çocuklarınızı aquakamp.com   sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Jimnastik Kurslarına gönderebilirsiniz. | Jimnastik Yarışma Branşları Nelerdir?