Türkiye’de Jimnastikçi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Türkiye’de Jimnastikçi Seçimi Nasıl Olmalıdır : Ülkemizde, Jimnastik sporu için seçilecek öğrenci, Doğal olarak seçmelerde bir çok testten geçmesi gerekir. Testlerdeki Sonuçları önceden tahmin etmek yada bu sporcudan İyi jimnastikçi veya bundan jimnastikçi olmaz diye bir yorum doğru olmaz. Yaşlarının mümkün olduğu kadar küçük olmasına dikkat edilmeli ve bu yaş gurubuna oyun formunda eğitim verilmelidir.

Jimnastikçi Seçimi

Jimnastikçi Seçimi

JİMNASTİKÇİ SEÇİMİNDE MOTORİK ÖZELLİKLERİN ÖNEMİ NEDİR?

Jimnastik Kursu Seçmelerinde, rehber olsun diye bahsedeceğim konunun başında Antrenörün tecrübesi de önemli bir etkendir. Hiç ummadığınız sporcu Olimpiyatlara kadar gidip Madalya alabilir. Jimnastik Kursuna katılan kişiler arasından seçim yapmak güç olabilir. Uzun yıllardan bu yana yapılan seçmelerde artık Ülkemizde de büyük ilerlemeler olmuştur.

İleri seviye eğitim için yani lisanslı olarak spor hayatına devam edecek sporcuyu seçmek Fizyolojik, Psikolojik, Sosyolojik verilerle daha kolay olmaktadır. Bu testlerde ve ölçümlerde elde edilen sonuçların analizi doğru yapılmalıdır.

Türkiye'de Jimnastikçi Seçimi Nasıl Olmalıdır

Jimnastik Okulu

JİMNASTİK SEÇİMİNDE ANTRENÖR GÖRÜŞÜNÜN ÖNEMİ

Tecrübe bir çok test kadar önemli olmaktadır. Antrenör kendi hislerine güvenmeli ve kimsenin göremeyeceği bir özelliği görebilmektedir. Sporcuya bakış açısı ve testlerden sonra Antrenörün bakış açısını birleştirerek Jimnastikçiyi seçmelidir. Antrenör Jimnastikçi seçerken mümkün olduğu kadar seçmelere zaman ayırmalı, oldu biti ye getirmemelidir. Jimnastikçi seçiminde önce çocukları sağlık kontrolünden geçirmeyi kesinlikle unutmamalıyız. El ve parmak yapısına, uzun bacak ve kısa kol yapısı seçmelerde 1. derecede önemlidir.

Jimnastik Dersi

Jimnastik Dersi

JİMNASTİKÇİ ÖLÇME DEĞERLENDİRME NASIL OLMALI?

Jimnastikçi seçmeden önce Bir çok test yapmakta yarar vardır. Bu testler Yıllarca tüm Dünyada yapılmaktadır. Ölçme ve değerlendirme yaparken dikkat edilecek hususlar olmaktadır. Kimse peşinen bundan Jimnastikçi olur yada olamaz diyemez. Şampiyon sporcularda Yapılan araştırmalarda bu oldukça fazla görülmektedir. Önce anne ve Babanın boyu, daha önce Spor yapıp yapmadığından sonra Çocukların Boyu, Kemik Ölçümleri, Kilosu, Esnekliği ve Kas kuvveti gibi ölçümlerin alınması ve Daha sonra Antrenörlerin değerlendirmesi gerekmektedir.

Jimnastik Hareketleri

Jimnastik Hareketleri

Tüm bu bilgiler bizlere bir done verecektir. İşte yetenek seçimi veya yetenek avcısı olmak işte böyle birşeydir. Her şey Çocuğunuzu bir Jimnastik Kursu bularak işe başlayabilirsiniz. İyi Jimnastikler….