Ülkemizde, Jimnastik sporu için seçilecek öğrenci, Doğal olarak seçmelerde bir çok testten geçmesi gerekir. Testlerdeki Sonuçları önceden tahmin etmek yada bu sporcudan İyi jimnastikçi veya bundan jimnastikçi olmaz diye bir yorum doğru olmaz.

JİMNASTİKÇİ SEÇİMİNDE MOTORİK ÖZELLİKLERİN ÖNEMİ NEDİR?

Jimnastik Kursu Seçmelerinde, rehber olsun diye bahsedeceğim konunun başında Antrenörün tecrübesi de önemli bir etkendir. Hiç ummadığınız sporcu Olimpiyatlara kadar gidip Madalya alabilir. Jimnastik Kursuna katılan kişiler arasından seçim yapmak güç olabilir. Uzun yıllardan bu yana yapılan seçmelerde artık Ülkemizde de büyük ilerlemeler olmuştur.

İleri seviye eğitim için yani lisanslı olarak spor hayatına devam edecek sporcuyu seçmek Fizyolojik, Psikolojik, Sosyolojik verilerle daha kolay olmaktadır. Bu testlerde ve ölçümlerde elde edilen sonuçların analizi doğru yapılmalıdır.

JİMNASTİK SEÇİMİNDE ANTRENÖR GÖRÜŞÜNÜN ÖNEMİ

Tecrübe bir çok test kadar önemli olmaktadır. Antrenör kendi hislerine güvenmeli ve kimsenin göremeyeceği bir özelliği görebilmektedir. Sporcuya bakış açısı ve testlerden sonra Antrenörün bakış açısını birleştirerek Jimnastikçiyi seçmelidir. Antrenör Jimnastikçi seçerken mümkün olduğu kadar seçmelere zaman ayırmalı, oldu biti ye getirmemelidir. Jimnastikçi seçiminde önce çocukları sağlık kontrolünden geçirmeyi kesinlikle unutmamalıyız. El ve parmak yapısına, uzun bacak ve kısa kol yapısı seçmelerde 1. derecede önemlidir.