Üniversite Yaz Okulları, İlk okul ve Lisede yapılan Yaz Kamplarından Çok Farklıdır. İlk Öğretim Okullarında ise Yapılan Yaz Kampı 15 günlük yatılı olur ve genelde aktivitelerin, Sportif faaliyetlerin olduğu daha çok eğlence ve tatil içeriklidir. Üniversite Yaz Kampın da ise Eğitim – Öğretim yılında başarısız olunan derslerden geçme yada sonraki yılda okunacak olan derslerin notunu yükseltmek amacı ile yapılmaktadır.

Üniversitede açılan Yaz Okulunda, Diğer Üniversitelerde Okumakta olan Öğrenciler misafir olarak, Bir başka Okuldan ders alabilirler. Yaz Kampında, Öğrenciler ders eksiğini tamamlamak Yada notlarını yükselmek için kayıt yaptırabilir. Öğrenciler ders tekrarı yapmak içn dahi kayıt yaptırabilir. Üniversitede Okuyan bir Öğrenci, Staj yapması için mevcut yönetimden izin alması gerekir.

Gençlik kamplarında, Yaşları 09-17 yaş arası daha Üniversiteye başlamamış Öğrenciler katılmaktadır. Bu Kamplar genelde Yurt içinden ve Yurt Dışından gelen yerli ve yabancı Öğrenciler katılabilir. Yaz kampları derslerden ziyade eğlence amaçlıdır. Bu kamplarda, Geziler, Spor branşları, Animasyonlar, Tiyatro, Su Sporları, İngilizce Dil Eğitimi Olabilir.

Üniversitede, Kişiler kendi programında yeni dersler Yaz Okulunda açılamaması halinde, birinci veya ikinci ders yılında, programa dahil edilebilir. Öğrenciler ikinci Eğitim – Öğretim sonrası, Yaz Okulundan ders alabilmesi ancak yönetim kurulu onayı gerekir. Öğrencinin kayıtlı olduğu ders açılmadığı zaman öğrenci başka Üniversiteden bu dersi alabilir. Tabi ki o yıl içinde veya Yaz okulunun Uygun sayıda Öğrenci olması şartı aranır.

Bir Gençlik Kampı ve Üniversite Yaz okulunun arasındaki farkı örneklerle ancak bu şekilde açıklayabiliriz. Ülkemizde maalesef bu iki kavram çok karıştırılmaktadır. Okul dışı eğitimle, kış döneminde yapılan eğitim- Öğretim arasındaki gibi olur.