Ülkemizde yaklaşık 8.000.000.000 Öğrenci Eğitim- öğretimin bitmesi ile yaz tatiline başlamaktadır. Bu sayının sadece 2.000.000’i Yaz Okulu Yada Yaz Gençlik Kamplarına gitmektedir. Okul dışı eğitimin önemli bir parçası olan bu programlara Türkiye’de katılım oldukça düşüktür. Yaz Kamplarının olmazsa olmazı olan Kamp kurma yada Kamp ateşi yakmak, çadırda konaklamak, Kamp ateşi etrafında Şarkılar söylemek ve güzel zaman geçirmek, kampçıların heycanla beklediği bir etkinliktir. Peki kampa giderken yanınıza almanız gereken malzemeler nelerdir.

 

1- SIRT ÇANTASI VE SU MATARASI

Çadır kampı kurmaya karar verdiğinizde, İyi bir sırt çantası seçmek kadar, İçerisine koyacağınız materyal seçimi bir o kadar daha önemlidir. Çantanızın bolca cepler olmalı ve fermaurlu olmalı. Çantanıza gerekli eşyaları koyarken gereksiz ve size hammalık yaptıracak eşyaları koymayın. Bir adet su matarası yanınızda bulundurun.

2-ÇADIR SEÇİMİ

Öncelikle kamp yapılacak yerin seçiminden sonra, İklime ve hava şartlarına uygun bir çadır seçmek gerekir. Bu ekipman kampın en önemli malzemesidir. Seçilen çadırın güneş ışığına, Rüzgara ve Yağmura dayanıklı olmasına özen gösterin.

3- MAT SEÇİMİ

Mat seçiminden önce çadırı kurduğunuz zeminin düz olmasına ve altında kozalak, Taş gibi materyallerin olmadığına özen gösterin. İyi kalite bir mat hafif olmalı ve rahat taşınmalı, Fazla yer kaplamalıdır. Mat toprak ile olan teması keserek zeminden gelecek soğuğun etkisini kesecektir.

4- UYKU TULUMU SEÇİMİ

Çadırınızı kurduktan sonra, İyi bir uyku çekmek için ve gece soğundan korunmak için oldukça önemlidir. Çeşitli tipleri ve özellikleri olan uyku tulumu en az soğukta sizi korumaya yarar. Uyku tulumundan iyi performans almak için kaliteden ödüm vermeyin.

5- İLK YARDIM SETİ

Evet yanınızda küçük bir ilk yardım seti bulundurmakta yarar vardır. Tabi sadece bunu bulundurmanız yetmez bu konuda ufak bir eğitim almanızda yarar vardır. Doğada başınıza neler geleceği belli olmadığı için bu malzemeleri nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Bu sağlık seti çantanızda mutlaka bulunmalıdır.

 

Öğrenciler için yapılan Yaz Gençlik Kampındaki, Çadır kurmalar ve Kamp ateşi yaparken başlarında konusunda uzman eğitmenler olduğu için yanlarına daha detaylı malzeme almalarına gerek olmayacaktır. Hatta bu tarz kamp kurulan yerler genelde güvenlik için yerleşim yerine yakın yerler seçilir. Daha detaylı bir malzeme seçimi için aquakamp.com web sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. Eğlenceli kamplar dileği ile!!!