Çocuklar İçin  5-7  yaş döneminde bireysel aktivitelere ağırlık verilmelidir. Genelde, Denge daha çok gelişmiştir, hareketli nesneleri daha iyi izler, dikkat süresi biraz daha uzamıştır, ancak birçok detayı hatırlamakta ve yaz okulu gelişimi, hızlı karar vermekte zorlanır.

Çocuklarda, Fiziksel gelişim, büyüme ve motor yetenek gelişimi için çeşitli aktiviteler önerilmektedir.Planlama, ancak bunlar uzun süreli olmamalı ve sık dinlenmeler verilmelidir. Dans etkinliği, Jimnastik çalışmaları, seksek benzeri oyunlar, ip atlama, ağır olmayan toplarla oynama, atma, yakalama, üç tekerlekli veya destekli bisiklete binme, tırmanma, gözetim altında yüzme, kendi vücut ağırlığı ile veya hafif toplarla ağırlık çalışmaları önerilir.

Beş  yaştan sonra Yaz Spor Okulu  çocukların motor yetenekleri ve yaz okulu gelişimi, güvenlik algılamaları artmaktadır.Takım sporlarına uyum sağlama yetenekleri artar. Çocuklar motivasyon sağlamak için hareketlerinden övgü ile söz edilmelidir. Çocuklar kendi ayakları üzerinde dururlar. 8-9 yaş daha karmaşık aktiviteleri yapabileceklerdir.

Gelişim açısından, motor yeteneklerin gelişimine yönelik olarak koşma, yüzme, tırmanma, dans aktivitelerine denge, esneklik, çabukluk ve ritm çalışmaları eklenmeli. Yarışmamak kaydı ile Jimnastik, futbol, yüzme, tenis, bisiklet, dans, koşu, kayak, beysbol sporlarına daha ciddi eğilebilirler. Bu dönemde disiplin, kurallara uyma, cezalandırma, takım olarak hareket edebilme gibi kavramlar yerleşir.

Özellikle kızların erkeklere göre erken gelişim gösterebileceği göz ardı edilmemelidir. Ağırlık çalışmaları için kendi vücut ağırlığı yanı sıra gözlem altında olmak koşulu ile hafif ağırlıklarla basit teknik çalışmalar önerilebilir. 10-12 yaş  programı Fiziksel gelişim, büyüme ve motor yeteneklerin gelişimi için kuvvet, sürat, dayanıklılık gibi temel biyomotor özelliklerin artırılmasına yönelik aktiviteler daha sistemli ve planlı yapılmaya başlanır.

Genelde kızların bir kısmının ergenlik dönemleri içinde olabilecekleri dikkate alınmalıdır. İlgi alanlarındaki spor ve gelişimi, yönelmeleri söz konusudur. Daha karmaşık aktiviteler ve beceriler çalışılmaya başlanır. Ağırlık çalışmaları teknik çalışmalar olarak yaş grubuna ve yönlendiği spor disiplinine uygun olarak ağır yüklenmeler olmaksızın kontrol altında olmak kaydı ile yapılabilir.

Koordinasyon özelliklerin gelişimine yönelik çalışmalar yapılır. Spor dalına özgü tekrarlar yapılır. Bireysel veya takım olarak yarışma tarzı organizasyonlara katılım başlar. Oyun kuralları, taktik ve teknik çalışmalar daha rahat yaz okulu gelişimi, algılanarak yapılır.

Sosyalleşme açısından, Liderlik açısından, Grup iletişimi, Arkadaşlık, Takım ruhu, Centilmenlik, gibi özelliklerin yerleştiği dönemdir. Yeteneklerin planlaması  gelişir.  Branşlardan Atletizm, Kayak, Tenis, Yüzme ya da Futbol, Basketbol, Voleybol, gibi takım sporları daha ciddi düzeyde yapılmaya başlanabilir. İşte tüm bunları bulabileceğiniz aquakamp.com sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.