Çocuklarda  Yüzmenin faydası anlatmakla bitmiyor. Yüzme Kursu çalışmalarında Fiziksel gelişimlerine çok büyük katkılar vermektedir. İnsanın anne karnında bilinçsizce yaptığı hareketler bir sıvı içerisinde yapmaktadır. Buda  gösteriyor ki anne karnında dahi çocuk bir takım hareketler yaparak gelişimine katkı yapmaktadır.

ÇOCUKLARA YÜZME KURSU NASIL OLMALIDIR?

Çocuklara yapılan yüzme dersinde dikkat edilmesi gereken konuların başında su içerisinde hareketleri oyun formunda vermek gerekmektedir. Antrenör hareketleri gösterirken yarışmalar yapmalı sen bunu yaparsan sana bir ödül vereceğim diyerek yapmasını istemelidir. Yetişkinler de sadece konuşarak ve hareketi göstererek dersi işleyebilirsiniz ancak çocuklarda her zaman oyun yada ödüllendirme yapmalısınız.

Çocukların doğasında bulunan ve bitmek bilmeyen enerjileri nedeni ile derslerde odaklanmayı her zaman zirvede tutmanız gerekmektedir aksi taktir de dikkatlerini toplayamazsınız. Çocuklarda Kas ve iskelet sistemi ergenliklerini atlatana kadar gelişimleri devam  etmektedir. Yüzme sporu, iskelet sistemine yük binmeden yapılan tek spor olma özelliğine sahiptir.

Yapılan son araştırmalar da gösteriyor ki, Çocukların yüzme eğitiminde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de öncelikle teknik eğitim olmalıdır. Çocuğumuza yüzme yaptırmak ve hemen başarı gelsin, hemen madalya alalım diye Çocuğu zorlarsak bir süre sonra çocuk artık yüzmeye gitmek istemeyecektir.