DOWN SENDROMLU KİŞİLERDE YÜZME DERSİ NASIL OLMALI

 

Down Sendromlu kişileri, Yüzme kursuna gönderirken spor onların yaşam Tarzı olmalıdır. Yüzme eğitimi bildiğiniz gibi Down sendromlu Kişilerde önemli bir yer tutmaktadır. Down sendromlu çocuklarımızın Yüzme kursuna, gelişim düzeyleri ve öz bakımlarını tamamlaması açısından ve komut alabilir özellikle BAĞIMSIZ, özgürce hareket etmesi açısından yüzme önemli yer tutmaktadır. Yüzme kursunda, hareketleri yapmaya başladıkları süreçten itibaren Yüzme dersine başlamalı. Bu kimi Down sendromlu çocuklarımızda Yüzme yaşı 5-6 yaş olabilir, kimilerinde bu yaş aralığı biraz ileri yaşlarda olabilmektedir. Yüzmede Önemli olan Down sendromlu çocuklara, küçük yaştan itibaren, Down sendromlu çocuklara,Yüzme eğitimi almış uzman spor eğitimcileriyle yüzme eğitimine başlanmalı, Yüzmede motor kas gelişimi geliştirilebilir.
Yüzmede, Down sendromlu çocuklarla ilk başta el ve ayak kaslarının koordinasyonu, suda komutlar, yönelik çalışmalarla başlanmalı.

 

 

Yüzme dersinde, Down sendromlu çocuklarda eğitime yüzmeyle başlanması çocuğumuzun kas gelişimine büyük katkı sağlarken, oyun ve eğlenceyle beraber bağımsız hareketler yapmaya başlarlar. Down sendromlu çocuklarda, İleriki süreçte yüzmeyle beraber, Diğer sporlarla desteklenmelidir. Yüzme kursundan sonra, elit sporcu olma yönünde ilerlemeler kaydedebilir ve İleriki yaşlarda Yüzme becerilerinin ve yeteneklerinin keşfedilmesi sonucunda, eğitimini tamamlayabilir.
Down sendromlu çocuklarda Yüzme ve takım branşları performans anlamında çok istenen üst düzeye ulaşamaya bilir, ancak Yüzmeyle beraber paylaşma ve arkadaşlık duygularının gelişmesi sağlanır.
Burada önemli olan doğru Yüzme Antrenörüyle çocuğumuzun gelişimini sağlamaktır.