Dünya ve Türkiye’de Yüzme Tarihi

Dünya ve Türkiye’de Yüzme Tarihi : En basit anlatımla Yüzme, Suyun üstünde el ve ayakların birlikte hareket ettirilmesi ile suyu kaldırma kuvvetinden yararlanarak bir noktadan, bir noktaya giderek belirli kurallarla yapılan spora yüzme sporu diyebiliriz. Tabi ki konu spor olunca bu kadar da basit değil, Bu konunun bilimsel yönleri unutulmamalıdır. Sadece Yüzme Kursu düzenleyerek olmayacaktır.

Yüzme sporu çeşitli branşları içerisinde barındırmaktadır. Bunlar yüzme yarışları, senkronize yüzme, kule atlama ve su topu olmak üzere yapılmaktadır.

Yüzme Tarihi

Yüzme Tarihi

ESKİ ÇAĞLARDA YÜZME

Yüzme tarihi yapılan araştırmalara göre, İnsanlık tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. Eski mısır,Sümerlerde ve Hititlerde Yüzme yapılmış, Bu yüzmeler genelde Askeri amaçlı yapılmaktaydı. Yunanlılarda yarışmalar yapıldığı bilinmektedir.

Eski çağlarda insanın yüzme ile tanışmasının tarihi çokta bilinmiyor. Eski çağlarda yüzme bir spor olarak değil, yaşamı devam ettirmek yada hayatta kalmak için yapılmaktaydı. Yüzme ile tanışma libya da bulunan bir magra da ki resimlere dayanarak yapılan araştırmada M.Ö 8000 yıllarına dayandığı görülmektedir. Bu arada Sezar ve İskender’in iyi birer yüzücü olduğu bilinmektedir.

Diğer bir yandan, Japon halkının 2100 yıl önce yüzme ile ilgili yarışlar düzenlediği tahmin edilmektedir. Yüzme sporunu modern hale getiren İngilizler 1800’lü yıllarda bunu günümüzdeki hale getirmiştir. 1956 yılında Yüzme şu anki durumunu almıştır.
Amerka Birleşik Devletlerinde 1888’de amatör yüzme birliği kurulmuş ve İlk zamanlarda erkekler olimpiyatlara katılırken 1912 yılında ilk kez kadınlar olipiyatlara alınmıştır. Yüzmede, 1909 yılında Londra’da Uluslararası Amatör Yüzme Federasyonu (FINA) kuruldu.

Dünya ve Türkiye'de Yüzme Tarihi

Türk Yüzmesi

TÜRKİYE DE YÜZME

Türk yüzme tarihini çok eskilere dayanır. Denizlerle sıkı bağlantılara ve güçlü bir donanmaya sahip olan Osmanlılarda, yüzmeye büyük önem vermişlerdir. Genelde Askeri eğitimlerle yapılan yüzme çalışmaları Türk yüzmesinin tarihini oluşturmuştur.

Türkiye de, 1870’li yılların sonlarında sportif anlamda yüzme ile tanışmışlar; Türkiye’de modern anlamda yüzme sporu 1910’lu yıllarda başlamıştır. Galatasaray öğrencileri, beden eğitimi hocalarından, Moiroux aracılığı ile yüzme çalışmalarına başlamışlardı. eski ve iyi yüzücü olan Moiroux, sonrasında Tophane Askeri Sanaii Mektebinde, modern yüzme öğretimine burada devam etmişti.

Yüzme Kursu Türkiye

Yüzme Kursu Türkiye

İstanbul’da yaşayan yabancılar, kendi aralarında yüzme yarışları düzenlemeye başlamışlardır. Yüzme yarışlarına Türk gençleri de katılıyorlardı. 1910’lu yıllara gelindiğinde, Türk yüzücülerinin sayısında büyük artış olmuştur. Fakat, kulüplerin maddi imkansızlıklarından dolayı gelişim yeterli değildi.Bu Yıllarda, ortaya çıkan önemli isimler ; Uzun mesafede Selahattin Bey, kısa mesafede Said Selahattin, atlamada Kemal Bey ve Fahri Ayad adları yer alıyordu. Yüzme sporuna faaliyetleri arasında ilk yer veren kulüp Fenerbahçe olurken, onu Galatasaray izledi.

 

Yüzme Dersleri

Yüzme Dersleri

ULUSLAR ARASI BAŞARILAR

Yüzücülerimiz, ilk uluslar arası karşılaşmalarını 1934’te Sovyetler Birliği’nde yaptı ve bu karşılaşmalarda başarılı dereceler alamadılar. Leyla Asım Turgut(Fenerbahçe), Naili Moran(Galatasaray), Cavidan Erbelger (İYİK) Adnan Bey (Beykoz), Mehti Ağaoglu, Suat Erler, Halil Dalhan (Galatasaray), İlhan Keskin (Karamürsel), Alp Arslan , Safvan Serim, Orhan Saka, Abbas Sakarya milli formayı giyen ilk yüzücüler oldu. Yurt içinde ilk karşılaşma ise 1937’de Macaristan’a karşı Moda’da yapıldı. Aynı yıl yüzme yarışları Denizcilik Federasyonu’na bağlandı.

Dünyada Yüzme

Dünyada Yüzme

BAŞARILI YÜZÜCÜLERİMİZ

Yüzmede, 10 Ağustos 1954’te, 16 saat 50 dakika süren zorlu bir mücadeleyi tamamlayan Murat Güler, Manş Deniz’ni geçen ilk Türk yüzücü oldu. Bunu izleyen yıllarda pek çok önemli isimler ortaya çıktı. Bunlar arasında; Engin Ünal, Ayşegül Çilli, Yılmaz Özüak, Güler Çetiner, Ahmet Bozdoğan, Feridun Aybars, Ayhan Karataş, Faruk Morkal, Ümit Oğuzoğlu, Selahattin Morkal, Sevgi Duru, Nilgün Börekçi, Halil Yüksel; uzun mesafe yüzücülerimiz arasında ise Necati Erk, Doğan Şahin, Nejat Nakkaş, Canan Ateş, Erdal Acet, Ersin Aydın sayılabilir. Bu yüzücülerden Ayhan Karataş 100 m serbesti ilk defa 1 dakikanın altında yüzdü. Faruk Morkal ise, bir madalya kazanma başarısını gösterdi.

Yüzme Çalışması

Yüzme Çalışması

Yüzme Federasyonu, 1957’de Denizcilik Federasyonu’ndan ayrılarak, Rıza Salih Saray başkanlığında bağımsız bir federasyona kavuştu. Federasyonun kuruluşundan sonra ilk önemli uluslar arası başarı, 1962’de Yunanistan’da elde edildi. Atina’da yapılan karşılaşmalarda yüzücülerimiz , puanlı yarışmalarda Yunanistan’a karşı 82-65 üstünlük sağladı. Murat Güler’den sonra, 1958’de Haldun İşmen , 1961’de Doğan Şahin Manş Denizi’ni geçen Türk yüzücüler oldu. 1960’ta Bursa’da yapılan Havuzlu Park Yüzme Tesisleri hizmete girdi. 1966’da ilk uluslar arası yarış olan İstanbul Yüzme Maratonu düzenlendi. | Dünya ve Türkiye’de Yüzme Tarihi

1970’li yıllarda inşa edilen açık ve kapalı yüzme havuzlarının hizmete girmesi ve miniklere yöneltilen altyapı çalışmaları Türk yüzme sporu açısından olumlu sonuçlar vermeye başladı. Ersin Aydın’ın Anamur-Girne arasında açık denizde yüzmesini Murat Özüak’ın Balkan Şampiyonasın da ilk altın madalyayı kazandırması ve Sabri Özün’ün Balkan Şampiyonluğu izledi. | Dünya ve Türkiye’de Yüzme Tarihi