Kelebek Yüzme Tekniğini Nasıl Öğrenirim?

kelebek yüzme tekniğini nasıl öğrenirim? : Kelebek Yüzme tekniği öğrenmesi her zaman en zor stiller den biri olmuştur. Bu sporda ilk Yüzme Kursuna giden ve yüzmeyi yeni öğrenen kişiler, Önce serbest stili ve suda durma öğrenirler. Kelebek stili zorluğu kadar göze hoş gelen bir özeliğe sahiptir. Yüzme yarışlarında bile seyir zevki yüksek olan bir stildir.

Kelebek Tekniği

Kelebek Tekniği

KELEBEK SİTİLİNİN 4 ÖZELLİĞİ

1- Hareket esnasında, Dolfin yapılırken Doğal, Rahat ve Akıcı olduğu kadar tırtılın hareketi gibi akıcı olmalıdır.

2- Ayak vuruşunun bir Yunus balığının aşağı ve yukarı olmak şartı ile adeta kırbaç gibi güçlü yapılması gerekir.

3- Baş pozisyonunun nefes alma dahil, Suya dalarken çenenin göğüse değecek şekilde dalışa geçilmesi gerekir.

4- Kolların ileriye uzatılması esnasında, Kollar gergin ve avuç içi suya bakacak şekilde olması gerekir.

Kelebek Yüzme Kursu

Kelebek Yüzme Kursu

KELEBEK TEKNİĞİ UYGULAMASI 3 AŞAMADA OLMALI

1- Önce kollar birbirine paralel olmalı ve ileri doğru uzatılmalı. Kolların suya girişinde açıklık omuz genişliğinde olmalıdır. Vücut suya girmeden baş önce suya girmeli, ayaklar bileklerden düz parmak uçları geriyi göstermelidir. El ve avuç içi suya dalış sırasında suya bakmalı ve uzanma yapmalıdır. hareketi iyi bir ayak ve dolfin ile tamamlanmalıdır.

2- Bu aşamada her iki kol kulacı atarken aynı zamanda hareketi başlatmalı, Kol çekişini güçlü yapmalıdır. Burada kulaçlar çekişi kalçanın her iki yanına doğru çekmeli ve itişi ile rotasyonu tamamlamalıdır. Bu esnada nefes verme ile hareket tamamlanmalıdır.

3- Son aşamada vücudun pozisyonuna dikkat edilmesi gerekir. Vücut suyun üzerine fazla çıkartılmadan, baş ve kollar suyun dışına çıkartılmalıdır. Kelebekte kollar ileri rotasyonuna başlarken nefes alma yapılmalıdır. Ayaklar dolfin hareketini başlatmalı ve kalça rotasyonu ile ritmli bir şekilde bitirilmelidir.

Kelebek Dolfin Hareketi

Kelebek Dolfin Hareketi

KELEBEK TEKNİĞİNDE NEFES ALIP – VERME NASIL YAPILMALI?

Kelebek tekniğinde, Nefes alma Yunus hareketin den hemen sonra ileri ve yukarı doğru yükselme yapılır. Bu esnada ağızdan nefes alınır. Baş vücudun hareketini suya doğru tekrar dalışa geçer. Suyun altına Başımız girdikten hemen sonra suya yavaş, akıcı olarak ağız ve burundan nefesimizi vermeye başlamanız gerekir. Vücut ritmini bozmamak için baş suyun üstüne çıkar, tekrar başımız önce suya dalarak kollar havadan rotasyon yaparak hareket tamamlanır. Bununla birlikte düzenli ritmi korumak için yarışın uzunluğuna yada kısalığına göre nefes alıp verme sıklığı değişir.

Kelebek Yüzme Nefes Alma

Kelebek Yüzme Nefes Alma

KELEBEK SİTİLİNDE YANDAN NEFES ALMA 

Bazı Üst düzey yüzücüler, nefes almayı yandan almaktadır. Burada amaç başlarını su yüzeyine daha yakın tutmaktır. Su üzerindeki başı ve omuzları yükseltmek için daha az enerji harcamak için bu tekniği uygulamaktadır. Yandan nefes almanın bir takım sakıncaları da olmaktadır. Ancak genelde yapılan ve iyi bir ritm için normal nefes almayı öneriyorum.

Siz de iyi bir kelebek Yüzme öğrenmek istiyorsanız, aquakamp.com sayfamızdan ve Aqua spor kulübünden bu konuda uzman Antrenörlerden yardım alabilirsiniz.