Kurbağalama Tekniği Nasıl Öğrenirim?

Kurbağalama Tekniği Nasıl Öğrenirim : Kurbağalama tekniğini nasıl öğrenirim sorusuna geçmeden önce bu tekniği kısaca anlatmak gerekir. Eski çağlardan günümüze kadar suda ilerlemek yada durmak amaçlıda kullanılan ve ellerin yuvarlak daireler çizerek, ayakların tekmeleme yapmak kaydı ile suda ilerleme şeklinde doğduğu tahmin edilmektedir. tarihte Mısırlılar, Romalıların Yüzmek için Kullanıldığı görülmüştür. XIX yüzyıllarında spor amaçlı ilk bilgi ve belgeler olduğu anlaşılmıştır.

Kurbağalama Tekniği Nasıl Öğrenirim

Kurbağalama Yüzme Tekniği

KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİĞİ NASIL YAPILIR?

Modern Kurbağalama tekniğinde, önce nefes alındıktan sonra başımız ve omuzlarımız ileri doğru suya dalar. Kollar ileri doğru uzanır. Bu hareket ayak vuruşu ile yapılmalıdır, Vücut ellerden başlayarak ayak ucuna kadar uzanma yapılır. Kollar suyu en ilerden yakalar ve çekiş işlemi başladığında, Ayaklarda, Topukları kalçaya kadar çekmelidir. Hareket esnasında vücut aynen bir akardiyon gibi kapanır ve tekrar açılır. Baş suyun dışına çıktığında nefes alınır, uzanma esnasında nefes verilmelidir.

 

KURBAĞALAMA TEKNİĞİNDE BACAK HAREKETİ

Ayak hareketinde, iki tip evre ile anlatmak doğru olmaktadır.

 

Kurbağalama Bacak Hareketi

Kurbağalama Bacak Hareketi

 

 

AKTİF YAPILAN BACAK EVRESİ

Bu evrede ayaklar omuz hizasında olmak kaydı ile ayak bileği dışa doğru döndürülmeli ve ayakları kalçaya kadar çekip, Tekrar ayakların iç yüzü ile suyu itmeliyiz. Bu itmede ayaklar dümdüz olana kadar devam etmelidir. Bacaklar birleştirerek kayma hareketi yapılır.

 

PASİF YAPILAN BACAK EVRESİ

Uzanmış ve birbirine yapışık ayaklar suda kaymayı bitirdikten sonra, Dizlerden fleksiyon yaparak topukları kalçaya kadar çekene kadar devam etmelidir. Ayaklar suyu itmek için dıştan içe doğru rotasyon yaparak hareketi tamamlar.

Bacak hareketlerini farklı diril ve şekillerde yapabilirsiniz. Ancak Bu eğitime başlarken Karada mutlaka Kurbağalama için ayak çalışması yapmanız gerekir. Kara hareketleri ve çalışmaları yüzme sporunda oldukça önemlidir. Bu çalışmalar bir sehpa yardımı ile yapılabilir. Yüzme tahtası kullanarak ayak çalışması yapabilirsiniz.

 

KURBAĞALAMA TEKNİĞİNDE KOL HAREKETİ

Kurbağalamada ayak gibi kolun uyguladığı evrelerde bulunmaktadır.

 

Kurbağalama Kol Hareketi

Kurbağalama Kol Hareketi

 

 

PASİF YAPILAN KOL EVRESİ

Başımız suyun dışına çıktığı ve nefes alma işlemi bittikten sonra kollar ileri doğru uzatılır. Suda ileri doğru uzatılan kollar, Dümdüz olana kadar kayma yapılır. Bu harekete pasif hareket denir.

 

AKTİF YAPILAN KOL EVRESİ

Bu harekette kollar uzanmanın hemen ardından, Eller avuç içi yardımı ile suyu yakalamak için dışa doğru rotasyon ile suyu yakalar. Suyun yakalanması ile birlikte, Kollar dirsekten bükülerek suyun çekişi başlar. Çekiş tamamlandıktan sonra kollar göğüs altında birleştirilir.

 

Kurbağalama Sitili

Kurbağalama Sitili

 

Tüm bu çalışmaları yapmadan önce eğer hiç bilmiyorsanız iyi bir Yüzme Kursu araştırarak ve bu kursa giderek Kurbağalama tekniğini öğrenebilirsiniz. Bu teknik öğrenilirken kollar ve bacakların koordinasyonu ve ritmi önemlidir. Nefes almaktan tutunda kol ve bacakların uyumu, Suda kayma tüm bunların bir arada yapılması önemlidir. Eğer bu teknikle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, aquakamp. com sayfamızdan bilgi alabilirsiniz. İyi Kurbağalama yüzmeler….