Sırt Üstü Yüzme Tekniği

Sırt Üstü Yüzme Tekniği Nasıl öğrenirim sorusunun cevabı aşağıdaki örneklerde anlatmaya çalıştım.

Öğrenmek için öncelikle bu tekniğin tarihsel gelişimine bakmak gerekir. Eski çağlardan beri kullanılan ilk etapta basit gibi görünen bir yüzme tekniğidir.Sırt üstü yüzme ilk olarak Nicolas Wynman yazdığı bir kitapta bu tekniğe ait bilgiler vermiştir. Bu kitabını 1538 yılında yazdığı ve sırt üstü yüzmeye ait detaylı dril sunmuştur.

Japonlar Sırt üstü yüzmesinin gelişimine önemli katkılar vermiştir. Özellikle 1930 ve 1940 yıllarında ayak hareketlerini oldukça iyi duruma getirmiştir. Avustralyalı Yüzme Antrenörleri Bu stile yaptığı değişiklikler neticesinde, ayak hareketinin ritmini düşürerek kol ritmini artırarak hızın artmasını sağlamışlardır.

Sırt Üstü Yüzme Tekniği

Sırt Üstü Yüzme Tekniği

SIRT ÜSTÜ BACAK HAREKETLERİ

PASİF YAPILAN HAREKETLER

Vücut sırt üstü bir yatağa yatar pozisyonda, bacak fazla sıkılmadan aşağı doğru inerek hareketine başlar. Bacaklar fazla bükülmeden yapılmalıdır.

AKTİF YAPILAN HAREKETLER

Belden ve kalçadan yapılacak bir harekettir. Önce dizlerden hafif bükülme istenir, ayak parmak uçları gergin olmalı, biraz içe doğru rotasyon ile aşağı ve yukarı hareketle ayak vuruşu tamamlanır.

Sırt Üstü Bacak Hareketleri

Sırt Üstü Bacak Hareketleri

KARADA SIRT ÜSTÜ AYAK ÇALIŞMASI

Yüzücü bir bankın üzerine oturarak, Ayaklarını yerden 10- 15 cm kaldırır, ayak parmak uçları gergin ve ileriyi gösterecek şekilde aşağı ve yukarı makas yapacak şekilde hareket ettirilir. Aynı hareketi yüz üstü yatarak yaptıra bilirsiniz. Buradaki amaç Teorik olarak sporcunun hatasını daha kolay bulup düzeltme ve yanlışları anlatma fırsatı bulmaktır.

Sırt Üstü kol çekişi

Sırt Üstü kol çekişi

SIRT ÜSTÜNDE KOL HAREKETLERİ

Sırt Üstü Yüzme Tekniği Kol hareketi 3 aşamadan oluşur.

1. AŞAMA KOLUN SUYU ÇEKMESİ
Kol bel hizasından dirsekten bükülmeden, yukarı ve arkaya doğru harekete başlar. Avuç içi dışarı bakacak şekilde önce serçe parmak suya girerek harekete devam eder. Kol ve el suyu çekmeye başlar, Kolun suyu çekme aşamasında, Gidilen yönün aksine çekiş yapılır.

2. AŞAMA KOLUN SUYU İTİŞİ
Suyun çekişinin hemen bitiminden sonra, Dirsek ten bükülme yaparak  ve hareket devam ederken suyu avuç içi ve kol ile itme hareketi başlar. Kol tamamen düz olana ve bel hizasına gelene kadar suyu bacaklara doğru iterek devam eder.

3. AŞAMA KOLUN ROTASYONU
Kol sudaki çekiş ve itiş hareketinden sonra bel kısmından sudan çıkmalı, havada çevirirken omuz hizasında ve dik olarak tekrar geriye doğru çevrilir. Kolumuzu tam çevirdikten sonra başımızın hizasından geçerek uzanma yapar ve suya tekrar girer.

Sırt Üstü Doğru Kol Çekişi

Sırt Üstü Doğru Kol Çekişi

Sırt üstü yüzme Tekniği genelde çok basit gibi gözükse de zor bir tekniktir. Bazı ülkelerde Çocuklar Yüzme Kursu çalışmalarına başlarken önce bu teknikle öğretime başlar. her ülkede başlama tekniği farklılık gösterir. Sizlerde bu stili daha iyi öğrenmek için aquakamp.com sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilir yüzmenizi geliştirebilirsiniz. İyi sırt yüzmeler…