Senkronize, 1800 yıllarında doğmuş bir spor dalıdır. Bu yıllarda bazı gösterilerde sergilenmiş ve 1952 Yılında Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından kabul edildi aynı sene helsinki Olimpiyatlarına alındı. Bu spor Olimpiyatlarında resmi spor dalı olmuştur.

Türkiye’de, Yüzme Kursu çalışmalarından seçilen çocuklar bu branşa yönlendirilmeye başladı. senkronize yüzme yakın tarihe kadar ülkemizde çok yapılmayan ve bilinmeyen spor dallarından biri olmuştur.

Özellikle son yıllarda Yüzme Federasyonunun yoğun çabaları neticesinde getirilen yabancı Antrenörlerin çabaları ile sporcuların ve seyircilerin çok sevdiği spor dallarından biri haline geldi.

SENKRONİZE YÜZME KURALARI NELERDİR?

Mayo ve Başlıklar yarışmalardan bir gün önce belirlenen yerde ve zamanda baş hakem tarafından onaylanmalıdır. Uygun görülmeyen mayo ve başlıklar kurallar çerçevesinde değiştirilir. Bazı figürlerin olduğu yarışlarda siyah mayo ve beyaz bone mecburidir. Sporcular bu figürlere başlamadan Üstünde bulunan küpe, Bilezik, Kolye, Bileklik gibi takıları çıkarmalıdır. Transparan ve aşırı dekolteler gibi giysiler kesinlikle yasaktır. Senkronizede, Katılma yaşı yoktur. Sporcular yunus ile başlamak mecburiyetindedir. Bu stilde başarılı olursa bir üst kategoride yarışma hakkına sahip olurlar.

Senkronize yüzme Sporu diğer aynı zamanda Su Balesi özelikle Dans ve jimnastiğin karmasının birlikte ve suda yapılması ile olmuştur. Birde buna Müzik eklenerek yapılan seyir zevki yüksek bir spordur.