Türkiye’de Senkronize Yüzmenin Gelişimi

Türkiye’de Senkronize Yüzmenin Gelişimi : Senkronize Yüzme Dünyada, 1800 yıllarında doğmuş bir spor dalıdır. Bu yıllarda bazı gösterilerde sergilenmiş ve 1952 Yılında Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından kabul edildi aynı sene helsinki Olimpiyatlarına alındı. Bu spor Olimpiyatlarında resmi spor dalı olmuştur.

 

Türkiye’de, Yüzme Kursu çalışmalarından seçilen çocuklar bu branşa yönlendirilmeye başladı. senkronize yüzme yakın tarihe kadar ülkemizde çok yapılmayan ve bilinmeyen spor dallarından biri olmuştur.

Özellikle son yıllarda Yüzme Federasyonunun yoğun çabaları neticesinde getirilen yabancı Antrenörlerin çabaları ile sporcuların ve seyircilerin çok sevdiği spor dallarından biri haline geldi.

 

Senkronize Yüzme

Senkronize Yüzme

 

SENKRONİZE YÜZME KURALARI NELERDİR?

Mayo ve Başlıklar yarışmalardan bir gün önce belirlenen yerde ve zamanda baş hakem tarafından onaylanmalıdır. Uygun görülmeyen mayo ve başlıklar kurallar çerçevesinde değiştirilir. Bazı figürlerin olduğu yarışlarda siyah mayo ve beyaz bone mecburidir. Sporcular bu figürlere başlamadan Üstünde bulunan küpe, Bilezik, Kolye, Bileklik gibi takıları çıkarmalıdır. Transparan ve aşırı dekolteler gibi giysiler kesinlikle yasaktır. Senkronizede, Katılma yaşı yoktur. Sporcular yunus ile başlamak mecburiyetindedir. Bu stilde başarılı olursa bir üst kategoride yarışma hakkına sahip olurlar.

Türkiye'de Senkronize Yüzmenin Gelişimi

Senkronize Yüzme Kursu

 

 

SENRONİZE YÜZMEDE MÜZİĞİN ÖNEMİ

Senkronize yüzme Sporu diğer adı aynı zamanda Su Balesi özelikle Dans ve jimnastiğin karmasının birlikte ve suda yapılması ile olmuştur. Birde buna Müzik eklenerek yapılan seyir zevki yüksek bir spordur. Bu Sporun mutlaka müzikle beraber yapılması ve bir ritm duygusu ile yapılması gerekmektedir. Öncelikle karada teorik olarak yapılması ve çalışılması gerekir. Türkiye de  yeni yeni gelişmekte olan bu spor kolay gibi gözükse de oldukça zor bir spor olmuştur. Kesinlikle müzik ile uyumlu yapıldığında görsel bir şölene dönmektedir.

Senkronize Yüzme Eğitimi

Senkronize Yüzme Eğitimi

SENKRONİZE YÜZME NEREDE YAPABİLİRİM

Ülkemizde yeni yeni açılan bir çok havuz bulunmasına rağmen Antrenör azlığı nedeni ile genelde büyük şehirlerde yapılmaktadır. İstanbul ilinde Burhan Felek Yüzme havuzunda Bu konuda eğitim verilmektedir. Gençlik ve spor il müdürlüğüne bağlı Burhan Felek Yüzme Havuzu  Üsküdar semtinde hizmet vermektedir. Çocuklarınızın bu spora göndermek istiyorsanız aquakamp.com sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.