Kursiyerler bu tip kurslara başladığında en büyük eksiklikleri her zaman öz güven eksikliği olmuştur. Antrenörler Yüzme kursuna başlarken öncelikle öğrencinin içinde bulunduğu psikolojiyi çözmesi gerekmektedir.

Öğrencinin yüzmeye başlarken bir takım korkuları bulunmaktadır. Bunların başında boğulma korkusu, Yani ölme korkusu gelmektedir. İşte bunun için öz güven aşılanmalıdır. İyi bir Antrenör derse başladıktan sonra her derste öğrenciye telkinde bulunmalı (hadi yapabilirsin, başarabilirsin, aferin gibi) ve destek vermelidir. Bu sadece yüzme dersi nde değil taktir edeceğiniz gibi tüm eğitimlerde hatta askerde bile bu böyle olmuştur.

Yüzme Kurslarında, Kişiler suya kendilerini rahat bırakmalı, örnek verecek olursak suyun kaldırma kuvvetinden nasıl yararlanması gerektiğini önce anlatmalı, sonra Antrenör model olamalı ve basamaklı bir şekilde hareketi öğretmelidir. Kursiyer ilerleyen derslerde sizlerin de gözlemleyeceği gibi artık hareketleri kolaylıkla yapmaya başlayacaktır.

İşte kursiyerlere yüzmeyi öğretmek için;  Antrenörlerin yapması gereken en önemli konu psikolojik destekte bulunmasıdır.