1- ÇALIŞMALAR KARMA MI?

Ülkemizde Yüzme eğitimi almak isteyen her vatandaş kendisine göre bir havuz ve kurs bulabilmektedir. Diğer bir değişle daha rahat yüzmek yada inançları doğrultusunda sadece bayanlara veya erkeklerin kullanacağı havuzlar bulunmaktadır. Genelde guruplar karma yapılmaktadır. Ancak bu havuzlarda erkek yada bayan Antrenör tercihi yapılabilmektedir.

 

2- GEREKLİ SAĞLIK BELGELERİ NELERDİR?

Yetişkin Yüzme Kursu için genelde hepatit B, Tam kan ve idrar testi istenmektedir. Çocuklar için aşı kartının fotokopisi yeterli olmaktadır. Sağlık raporuna gelince bazı havuzlar ve kurslar bunu zorunlu tutmakta. Ancak Gençlik ve spor bakanlığı son gönderilen karar yazısında velinin beyanını yerli görmektedir.

3- YÜZME KURSUNDA GURUPLAR KAÇ KİŞİDİR?

İyi bir eğitim vermek için 4-5 kişi olmalıdır daha kalabalık guruplarda alacağınız Yüzme dersi çok sağlıklı olmayacak buda öğrenme sürecinizi gereksiz yere uzatacaktır. Bu eğitimi hızlandırmanın diğer bir yolu da birebir Özel Yüzme Dersini sizlere tavsiye etmekteyiz. bu kursu zamanı kısıtlı olan ve ekonomisi rahat olan kişilere tavsiye ederiz.

4- YÜZME MALZEMELERİ NELERDİR?

Öncelikle kursa katılmaya karar verdiğinizde size en yakın havuzu tercih etmenizde yarar olacaktır. Malzeme olarak Bir bone, yüzücü gözlüğü ve mayo yeterli olacaktır. Yüzme için yardımcı malzemeler Antrenör ve havuz tarafından sağlanacaktır.

5- HAVUZ HİJYENİ NASIL OLMALI?

Gideceğiniz havuzu iyi araştırmanız gerekir. Suyun kalitesinden tutunda devir daim ve su tahlillerine kadar sorgulayın. Duşlar, Soyunma kabinleri, Havalandırma ve ayak steril için ayak havuzu var mı?. Havuz hijyeni için bile eğitmenlerden referans almalısınız.

6- YÜZME ÜYELİĞİ VAR MI?

Yüzmeyi öğrendiğinizde, Bunu spor amaçlı kullanmak istiyor olabilirsiniz. Size yüzme üyeli sunan havuzları tercih etmelisiniz. Son yıllarda yüzmenin faydaları hiç te küçümsenecek gibi değil, Gerek spor, Gerek zayıflama yada Gerekse sağlık amaçlı olsun bu spora devam etmeniz oldukça önem taşımaktadır.

7- YÜZME EĞİTMENLERİNİN BELGESİ VAR MI?

Evet yanlış duymadınız. Her alanda olduğu gibi bu oldukça dikkat etmeniz gereken bir konudur. Nede olsa canınızı birine emanet etmeniz gerekiyor. Bir çok Havuzda üzülerek belirtmemde fayda olacak ağabey- abla yada bu sporu biraz yapmış kişiler maalesef çalışmaktadır. Bunun için Antrenörlük belgelerini sorgulamalısınız, Hatta kaç yıldan beri bu işi yaptığını da sormalısınız.

8- YÜZME KURSU ÜCRETLERİ NE KADAR OLMALI?

Bir diğer önemli konuda kursun ücretleri olmaktadır. Her zaman en pahalısı iyi bir kurs olmayabilir. Kurs ücretlerini sorgularken Kulüp, Kurum veya Havuzlarda çalışanların geçmiş tecrübeleri önemlidir. Fiyattan önce size referans verebiliyor mu?, Bu ücretten daha önemli olmaktadır. Yani kısacası ücreti sorgularken tecrübeye göre ücret ödemenizde fayda vardır.

9- GARANTİ VERİLEBİLİYOR MU?

Bence eğer konusunda uzman biri iseniz ve fiziksel, Zihinsel bir engeliniz yok ise herkes yüzmeyi öğrenebilir. Bunun için böyle bir soruyu bile sormaya gerek yok. Ancak eğitim alırken dikkat etmeniz gereken konu Antrenör sizi oyalıyor mu? Bunu çok kolay anlayabilirsiniz eğer 6-7 ci derste hala ayak vuruşu yapılıyorsa ve hala suda duramıyorsanız bilin ki eğitmen sizi oyalıyor ve ödediğiniz para ve zamanınız boşa gidecektir.

10- YÜZME İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Bu konu oldukça hassas bir durum olmaktadır. Normalde her spor dalında olduğu gibi Yüzme Sporunda da kalori harcaması oldukça yüksektir. Eğer beslenmenize dikkat ederseniz veya iyi bir diyetisyen gözetimin de beslenme programı uygularsanız kilo vermeniz rahat olacaktır. Aksi taktirde yüzme iştahı açmakta ve buda kilo verme yerine kilo almanıza neden olabilir.

Tüm bu konularda sizlere en iyi hizmeti vermek için 24 yıllık tecrübemiz ile aquakamp.com sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.