HAVUZ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Gitmek istediğiniz Yüzme Havuzunu çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Dış görünüş sizi aldatmasın, Dış kulak iltahabı, Göz enfeksiyonu ve çeşitli mantar hastalıkları bulaşabilir.

Hijyen sadece dışarıdan bakıldığında temiz gözüken ve berrak olması, steril olduğu anlamına gelmez Yüzme Kursuna gitmeye karar verdiğinizde bu hastalıklardan korunmak için temizlik yapılan sitemden tutunda, ph ve klora kadar her konuya dikkat edip sorgulayabilirsiniz. Havuzun hijyenini hatta kullanılan çeşitli ilaçlama sistemleri seçimi bile önemlidir.

Bu anlattığım konuların dışında, Havuzu kullanacak Kursiyerler veya sporcuların yapması gerekenler vardır. Yüzme malzemelerimizi aldıktan sonra, İyi bir duş almak olmalıdır. Unutulmaması gereken konu bir havuza günde 100′ lerce kişi kullanmakta ve herkesin dışardan geldiğinde vücut hijyeni iyi olmayacaktır. İşte tüm bu anlattıklarımız havuz hijenine katkı veren durumlardır. Tek başına havuz hijyeni olmaz.

YÜZME KURSUNA GİTMEDEN ÖNCE MALZEME SEÇİMİ

1- MAYO SEÇİMİ

Öncelikle Bir yüzme kursuna gitmeye karar verdiğinizde kendinize bir rahat edeceğiniz bir mayo seçmelisiniz. Erkeklerde bu seçim şort yada mayo olabilir.( yüzme kurslarında performans yapmadığınız için mayo seçimi biraz daha serbest bırakılabilir) Aynı durumu kadınlar içi söylemem mümkün değil, Yani bikini giymelerinde biraz problem yaşayabilirler. Özellikle suya balıklama atlama çalışmalarında. Bayanlar bikini yerine düz mayo almalarını tavsiye ediyorum. Bundan sonrası size ve Antrenörlere  kalır.

2- YÜZÜCÜ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ

Yüzmeye başlamadan önce iyi bir yüzme gözlüğü seçmelisiniz. İyi ama Yüzücü gözlüğünü nasıl seçerim diyebilirsiniz. Bunun için Antrenörden yardım isteyebilir veya spor mağazalardaki satış temsilcileri size yardımcı olacaktır. Gözlük seçiminde burun yapınıza ve gözlerinize tam oturmasını sağlamalısınız. Bunu suya girmeden hemen gözünüze deneyiniz, yüzünüze gözlüğü koyun ve hafif bastırın eğer yüzünüzden düşmüyorsa gözlük tam size göre ve içine su kaçmayacaktır.

3- BONE SEÇİMİ

Sizlere çok kolay bir seçim gibi gelebilir. Ancak bir çok bone çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Silikon Bone, Bez Bone ve Lateks bone dir.  En çok tercih edilen silikon olanıdır. Yüzücüler genelde bu boneyi kullanmaktadır. Spor amaçlı Silikon boneler kullanan kişilerde bazen baş ağrısı oluşabilir, böyle durumda bez bone tercih edilebilir. Lateks boneler çok kullanışlı değildir. Bu tip boneler genelde Yüzme Kurslarında pek kullanılmaz. Günü birlik kullanılır ve sonra atılabilir.

Sizde tecrübelerinden faydalanmak ve bu konularda en bilindik  aquakamp.com sayfasından bilgi alabilirsiniz.