Yüzme Kursuna Başlamak için 10 Önemli Neden

Yüzme Kursuna Başlamak için 10 Önemli Neden : Yüzmeyi öğrenmek, Spor yada bunu Sağlık için olsun Yüzmeyi bilmek ve bunu yaşam tarzı haline getirmek için çeşitli nedenlerimiz bulunur. Bu nedenlerinizi kısa başlıklar halinde sizler için derlemeye çalıştık.

yüzme kursuna başlamak için 10 önemli neden

1- YÜZMEYİ ÖĞRENMEK İÇİN YÜZME KURSU

Tabi ki bu sporu yapabilmek için veya bir çoğumuzun belkide hayatımızda boğulma tehlikesi geçirdiğimiz için yada zamanında fırsat bulamadığımız için öncelikle yüzmeyi öğrenmeliyiz. Bunun için yapmamız gereken size en yakın ve tecrübeli bir Yetişkin yüzme kursuna katılmanız yeterlidir.

2- SAĞLIK İÇİN YÜZME KURSU

Bir çok hastalıklar, Duruş bozukluğu, Fiziksel gelişim, Kalp sağlığı, Astım rahatsızlığı, Diyabet için, Kan dolaşımı için, Kasların kuvvetlenmesi, Kas ve eklem rahatsızlığında ve Fizyoterapi için Doktorların ivedilikle tavsiye ettiği ve tedavi amaçlı yapmayı önerdiği bir spordur.

Bu tedavi yönteminde Kişiler yüzmeye başladığında hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu yöntemde kursiyerler tedavide hani hareketleri yapması gerektiğini bilemezler, bunun için bizim sizlere tavsiyemiz İyi bir Antrenörden destek alınmasıdır. Hastalığın tedavisinde doktor ile beraber koordineli bir şekilde çalışmak gerekir. Böyle bir tedavi için bire bir Özel yüzme dersi tavsiye etmekteyiz.

 

3- HAMİLELİK DÖNEMİNDE YÜZME DERSİ

Hamilelik döneminde Kadınların hep sorduğu bir soru gebelikte yüzebilir miyim? denize girebilir miyim? olmuştur. Oysa Doktorlar ve Uzmanlar hamilelikte yüzme sporu önermektedir. Doğuma kısa bir süre kalana kadar yapılan yüzme özellikle kadınların iskelet sistemine binen yükün artması sonucu çeşitli şikayetler ortaya çıkmaktadır. Bunların başında, Sırt, Bel ve boyun ağrısı çekilmekte ve tüm bunların tedavisinde yada bu ağrıların azaltılması için yüzmek gerekmektedir. Aynı dönemde yapılan yüzme bulantı ve kusmayı azaltmaktadır. Gebelik sırasında fazla yorulmadan ve zorlama yapılmada hatta imkanınız varsa hoca nezaretinde yüzmek daha faydalı olacaktır.

4- FİZİKSEL GELİŞİM İÇİN YÜZME KURSU

Özelikle çocukların fiziksel gelişimi için yapabileceği en iyi sporların başında gelmektedir. Fiziksel gelişim için içerisinde vücut gelişimine yarayan temel hareketlerin hepsi bulunmaktadır. Yapılan Araştırmalarda yüzme sporu yapan Çocuklarda kas gelişiminin yapmayana oranla daha çok güçlendiği görülmüştür.  Bu sporda Vücut suyun kaldırma kuvvetinden yararlandığı için iskelet sistemine yük binmeyecek ve postür bozulmadan büyüme gerçekleşecektir. Son zamanlarda bilinçli Aileler çocuklarını Yüzme Kursuna göndermektedirler.

5- PSİKOLOJİK AÇIDAN YÜZME

Gerek yoğun iş hayatı, Gerekse büyük metropollarda yaşayan insanların üzerindeki baskı her geçen gün artmakta ve Kişiler bu yoğunluğu kaldırmakta zorlanmaktadır. Buda kişilerde bir takım psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkarmaktadır. İşte bu soruların ortaya çıkmasının veya tedavisinde Doktorlar yüzmeyi önermektedir. Yüzmenin zihinsel gelişime’ de faydasının olduğu unutulmamalıdır.  Bir seanslık yüzmede kişi su yoğunluğu ile spor yaptığı için beynimiz aktif dinlenme yapmaktadır. Buda zihnimizde yaşadığımız problemlerden kısa bir sürede olsa uzaklaşmamızı sağlamaktadır.

6- SKOLYOZ (YANİ OMURİLİĞİ EĞRİLİĞİ İÇİN ) YÜZME KURSU

Bu tedavi yöntemine sağlık için yüzmede isim olarak bahsettim ancak bu konuya daha çok zaman ayırmak gerekir. Omur iliği eğriliği olarak bilinen bu hastalığın çeşitli dereceleri bulunmaktadır. Doktorlar Yüzmeyi fizyoterapi amaçlı tedavi yöntemini kesinlikle önermektedir. Bunun nedeni iskelet sistemine yük binmeden yapılacak sporun başında gelmesidir. Yüzme yaparken Antrenör desteği alınmalıdır. Bu destek Özel yüzme Dersi şeklinde olmalı yapılacak hareketlerde kişi suya paralel olmalı ve belli sitiller in dışına çok olmamalıdır. Özellikle sırtüstü ve serbest sitil yüzülmeli diğer sitiller olan Kurbağalama ve Kelebek sitilleri skolyozda kullanılmamalıdır.

7- ZAYIFLAMA İÇİN YÜZME DERSİ

Bu bölüme şöyle başlamak gerektiğine inanıyorum, dengeli beslenme ve yüzme olmalıdır. Eğer bunlara dikkat ederseniz cevabım evet zayıflayabilirsiniz. Vücuttaki tüm kasları çalıştıran yüzme tek başına zayıflatmayacaktır. Günde 1 saat yapılacak planlı ve düzenli yapılan yüzme egzersizi size ciddi anlamda kalori yakmanızı sağlayacaktır. Bu spora birde diyetisyen kontrolünde dengeli beslenme eklerseniz o zaman kilo vermek daha kolay olacaktır.

8- ENGELLİLER İÇİN YÜZME DERSİ

İster bedensel, ister zihinsel engelli kişiler olsun her insanın tek başına yada engel durumunun fazlalığında bile yardım alarak rahatlıkla yapabileceği bir spor dalıdır. Kişiler bu sporda kendilerini oldukça özgür his eder.

Ülkemizde Yüzme Havuzlarının son yıllarda artması ve engelliler için geliştirilmesi açısından ( buna en iyi örnek Burhan Felek Havuzu) ve engelli kişilerin kullanımı için yapılan düzenlemeden sonra artık her engelli kişi yüzmeye katılabilmektedir. Bu havuzlarda tekerlekli sandalye inişi, asansör ve görme engelliler için özel şeritli yürüme bandı yapılmaktadır. Bu gibi hizmet veren havuzlarda aquakamp.com Yüzme Kursuna katılabilirsiniz. | yüzme kursuna başlamak için 10 önemli neden

9- YAŞAM BOYU SPOR İÇİN YÜZME 

Şimdi biliyorum hepiniz buda nereden çıktı diyor gibisiniz. Evet yüzmeyi yaşam boyu yapmak gerekir, yukarıda bahsettiğimiz ve ilerde ki yazılarda bahsedeceğimiz yüzmenin bir çok faydası ve bunları yaparken diğer sporlardan ayırt edeceğimiz bir özelliği olduğu için yüzmeyi uzun yıllar yapabilirsiniz. Bir çok sporu her yaşta yapmanız mümkün değildir. Ancak yüzme doğumdan ölene dek yapabileceğiniz bir spor, bir yaşam biçimi olduğu için yaşam boyu yapabilirsiniz. | yüzme kursuna başlamak için 10 önemli neden

10- TEKNİK GELİŞTİRMEK YÜZME İÇİN ÖZEL YÜZME DERSİ

Evet hepimiz bir şekilde yüzmeyi öğrenmiş olabiliriz. Ancak yeterli veya dışarıdan bakıldığında iyi bir yüzme tekniğine sahip olmayabiliriz. İşte tekniği düzeltmek, Balıklama atlayış ve daha uzun nefesimiz kesilmeden yüzme için teknik yüzme dersi almalıyız. Bu eğitimi ehliyet alır gibi bir kez yapmak için size Özel yüzme dersi önermekteyiz. Bu derste öğretmen suya girmeli ve size hareketleri göstermeli, size rol model olmalıdır. | yüzme kursuna başlamak için 10 önemli neden