Yüzme Kursuna Başlangıç Nasıl Olmalı?

Yüzme Kursuna Başlangıç Nasıl Olmalı? : Yüzme Kursuna yeni başlayan öğrenciler, Öğrenme aşamasında yetenek ve istek yüzmeyi öğrenmede en etkili faktörlerin başında gelmektedir. Bu eğitime Antrenörün sunuşu ve öğretim metodu etkili olacaktır.

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

YÜZMENİN BİRİNCİ EVRESİ(AYAK VURUŞU)

Burada ayak vuruşları ilk olarak öğretilecek konuların 1. basamağı olmalı ve çalışmalara başlanmalıdır. Ayak vuruşları kalçadan ve dizlerden hafif bükülü olmalı ve bir kırbaç gibi hareket etmesi gerekmektedir.
Yüzmede ayak çalışmaları önce oturarak ayaklar ileri doğru uzatılmalı ve suya küçük hareketlerle aşağı yukarı çalışma yapılmalıdır. Sonraki çalışmada suya inilmeli duvarı tutarak çalışmalara devam edilmelidir. yüzme tahtası ile çeşitli driller yapılmalıdır.

Yüzme Dersi

Yüzme Dersi

YÜZMENİN İKİNCİ EVRESİ (KOL ÇEKİŞİ)

Yüzme Kursunda, Kol Çekişine başlamadan önce omuzdan kol gergin olarak çevrilmesi gerekir. Bu çalışmayı yaparken Dışarıda Duvarı omuz hizasında tutarak Kollar bir sağ bir sol kol çevrilerek alıştırma yapılmalıdır. Sonraki çalışmalarda Yüzme Tahtası kullanarak çeşitli dirilleri pratik yapılmalı ve geliştirilmelidir.

Yüzme Çalışması

Yüzme Çalışması

YÜZMENİN ÜÇÜNCÜ EVRESİ (NEFES ALIP VERME)

Yetişkin Yüzme Kursu çalışmalarında, Nefes çalışmasında dikkat edilecek konuların başında önce duvarı tutarak ağızdan derin nefes alıp aşağıya başımızı batırıp nefesimizi burundan vermeliyiz( ilk öğrenirken böyle yapılmalı, sonra hem ağı hem burundan nefes verilmelidir) Yine bu çalışmaları Yüzme tahtası ile yapılabilir.

Özel yüzme dersi

Özel yüzme dersi

YÜZMENİN DÖRDÜNCÜ EVRESİ (KOORDİNASYON)

Evet yüzmenin son evresi olan koordinasyon, yani hareketlerin tamamının aynı anda yapılası istenir. Bunlar Ayak vuruşu, Kol çekişi, Nefes alıp verme işte bunların hepsinin aynı anda doğru yapıldığında Kursiyer bir noktadan bir noktaya rahatlıkla gidecektir.

Bire Bir Yüzme

Bire Bir Yüzme

YÜZMEDE YARDIMCI MALZEMELERİN KULLANIMI

Yüzme sporunda sürekli devirli ve tekrar eden hareketler olduğu için yardımcı malzeme kullanımı gerekmektedir. Bunlar Yüzme tahtası, Pul boy, El paleti, Baş şnorkeli, Bone, gibi malzemeler gerekmektedir. Ancak bunların doğru zamanda kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde teknik olarak yüzme eğitimi doğru olmayacaktır.

Yüzme Kursuna Başlangıç Nasıl Olmalı?

YÜZMEYİ ÖĞRETİRKEN BAŞLAMA STİLİ NE OLMALIDIR

Bu yıllardır otoritelerin ve Yüzme Antrenörlerinin bir Türlü kendi aralarında karar veremedikleri konulardan biri olmuştur. Örnek verecek olursak ABD yüzmeyi serbest stili öğreterek Yüzme kursuna başlamaktadır. Avusturalya sırt üstü stili le yüzmeye başlıyor, Almanya ise Kurbağalama stili ile öğretilmektedir. Türkiye de ise yine serbest stil ile Yüzme Kursu Yapılmakta dır. Bu eğitimleri etkileyen konuların başında metotlar, çalışma yapılan havuzlar eğitimi etkilemektedir.

Sizde iyi ve kaliteli bir Yüzme Kursu için İstanbul Anadolu Yakasında Galatasaray Olimpik yüzme Havuzuna gelerek aquakamp.com destek alabilirsiniz.