Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır?

Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır? : Serbest yüzme dediğimiz stilde nefes yandan alınmalı ve suya nefes verilmelidir, Peki bu nasıl yapılmalı, doğru nefes alıp verme nasıl olmalıdır işte bu yazımızda buna değinmeye çalışacağız.

Her sitilin kendine göre nefes alma ve verme özelliği vardır. Bu serbest stil olduğunda nefes yandan alınır, Baş suya döndüğünde nefes verilmesi gerekmektir.

Yüzme Dersi

Yüzme Dersi

Çocuklar Yüzme Kursunda nefes eğitimi her zaman oyun formunda yapılmalıdır. Bu çalışmalar örnek vermek gerekirse Çocuklara hadi bakalım nefes al sonra suyun altında kaç tane baloncuk yapabilirsin gibi oyunlarla öğretilmeli, bunun sebebi siz ne kadar anlatsanız da etkili olmayacaktır. Ancak o yaşlardaki çocukların taklit yeteneği en yüksek seviyede olduğu için sizin yaptıklarınızı daha rahat yaparak öğrenecektir. İşte bunun için çocuklara model olmalısınız.

Yetişkin Yüzme Kursunda bu konu farklı olacaktır. Yetişkin kursiyerlere hem teorik hemde anlatımla nefes alıp vermeyi öğretebilirsiniz.

Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır

Yüzme Nefes Çalışması

YÜZME KURSUNDA DOĞRU NEFES ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?

A) Temel prensipleri gösterdikten sonra önce havuz kenarını tutarak önce derin nefes alınması istenmeli sonra suya batarak ağız ve burundan nefes verme çalışmalarına geçilmeli. Bu çalışmaları yaparken ayak vuruşu mutlaka yapılmalı ve desteklenmelidir.

B) Kollarımızı Yüzme tahtasının bize yakın tarafından tutarak önce nefes alıp sonra başımızı suya koyarak ağız ve burundan nefes vermeliyiz. Bu çalışmaları yaparken ayak vuruşu mutlaka yapılmalı ve desteklenmelidir.

C) Tek kolumuzla Yüzme tahtasını tutarak başımızı kolumuza doğru yatırarak yandan nefes almalı ve suya dönerek nefes verilmelidir. Unutmadan tekrar hatırlatalım, Bu çalışmaları yaparken ayak vuruşu mutlaka yapılmalıdır.

D) Artık nefes oturmuştur. Bu çalışmalara bir kol çekişi ekleyerek çalışmaya devam edilmelidir. Önce kol suyu çekmeli tam kol çekişini bitirdiği anda başımız yana dönmeli ve nefes almalıyız ve baş tekrar suya dönerek nefesimizi suya vermeliyiz. | Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır?

E) Şimdi artık 2. kolu ekleyerek hareketi yapmalı ve nefes alıp vermeyi uygulamalıyız. Kursiyer artık bir sağ kol ve bir sol kol çekerken nefes alıp vermeye başlamıştır. | Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır?

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

Daha önceki anlatımlarda olduğu gibi bu çalışmaları bolca tekrar etmeli nefesimizi her kol çevirmede iki kolda bir yapmaya özen gösterilmelidir. Biz bu anlatımları ne kadar yaparsak yapalım Bir Yüzme Kursun yada Özel Yüzme dersi alarak doğru nefes alıp vermeyi öğrenebilirsiniz. Biz Kulüp olarak aquakamp.com vermekteyiz isterseniz bizi tercih edebilirsiniz. En bilindik Yüzme Kulübü olarak sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız. doğru yüzme için mutlaka destek alınız. | Yüzme Serbest Stil Yandan Nefes Nasıl Yapılmalıdır?