Yüzme Sporunda Dayanıklık Antrenmanı Nasıl Olmalıdır?

Yüzme Sporunda Dayanıklık Antrenmanı Nasıl Olmalıdır? : Çocuk yada Yetişkin olsun bir Yüzme Kursu ile yüzme öğrenip bu sporla daha fazla uğraşmak isteyen kişilerin her zaman karşılaştığı konuların başında gelen sorulardan biride uzun yüzememe, hemen tıkanma gibi şikayetler olmuştur. Bu sorunları gidermenin en etkili yolu Bilir kişiden destek almak olmalıdır.Bu eğitime ister Özel yüzme dersi, İsterse teknik eğitim diyebilirsiniz. Bu konunun başlıca sebebi doğru nefes alıp verememektir.

Yüzme Antrenmanı

Yüzme Antrenmanı

AEROBİK ANTRENMANLAR YAPILMALI

Yani Türkçesi oksijenli çalışma olan bu tür antrenmanlar genelde uzun mesafe yüzerek olmaktadır. Bu çalışmalar Belli bir program doğrultusunda yapılmalı. Aynı zamanda aerobik İnterval antrenmanları ile yüzmede dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Genişletilmiş antrenman modeli olan bu çalışmada kısa süreli yüklenme ve tam dinlenme yapılarak dayanıklılık artırma yoluna gidilebilir. Burada amaç kasın Anerobik kapasitesini artırma yoluna gidilerek kas üzerinde dayanıklılık olmaktadır.

Yüzme Sporunda Dayanıklık Antrenmanı Nasıl Olmalıdır?

Yüzmede Doğru Teknik

 

DOĞRU NEFES ÇALIŞMASI NASIL OLMALIDIR?

Uzun mesafe yüzmenin için dayanıklılık çalışmalarının yanı sıra nes problemini çözmek gerekir. Yüzme kursunda ilk önce Nefes ağızdan alınıp, Burundan vermek gerekmektedir. Bu çalışmaları yüzme tahtası ile yapmak gerekmektedir. Sonraki aşamalarda yorgunluğa karşı koyabilmenin tek çözümü set veya tekrar yapmak gerekmektedir. Bu pratikleri ne kadaar yaparsanız o kadar uzun yüzmeye başlarsınız. Buna yüzmede aerobik çalışmalarda diyebilirsiniz.

Bu çalışmalar bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Genelde oksijen alımının yüksek olduğu antrenmanlar yapılarak bol diril yapılarak geliştirilecek çalışmalar yapmak gerekmektedir.

 

Yüzmede Dayanıklılık Antrenmanı

Yüzmede Dayanıklılık Antrenmanı

DAYANIKLILIK İÇİN DOĞRU TEKNİK UYGULANMALI

Yüzme sporunda uzun mesafe yüzmek yada kısa mesafede hızlı yüzmek fark etmez doğru teknik uygulama ile uzun mesafe yüzebilirsiniz. Uzun mesafe yüzmek için Öncelikle vücut suya paralel olmalıdır. Yüzdüğünüz teknik ne olursa olsun hareketler arasında bir uyum ve koordinasyon kadar ritm olması gerekir. Ayak ve kol ne kadar uyumlu ise nefes alıp verme o kadar uyumlu olmalıdır.  Uyumlu çalışan ve hareketleri doğru uygulamak her zaman daha rahat yüzme kadar estetik açıdan göze hoş gelen bir yüzme ortaya çıkaracaktır. Doğru teknikle beraber, Doğru Antrenmanlar birlikte yapıldığında ortaya dayanıklı ve uzun mesafe yüzen bir yüzücü çıkacaktır.

Yüzme Antrenörü

Yüzme Antrenörü

Ancak Uzun ve Doğru teknikle yüzmek sanıldığı kadar kolay değildir. İyi ve Donanımlı Antrenör sizlere yardımcı olabilir. Sizde Uzun yorulmadan yüzmek yada Dayanıklılık Antrenmanı yapmak istiyorsanız aquakmp.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi Yüzme çalışmaları…..