Yüzme Sporunda Isınmanın Önemi Nedir?

Yüzme sporunda ısınmanın önemi nedir? : Hangi sporu yapıyorsanız yapın vücudunuzu yapacağınız yüklenmeye hazır hale getirmelisiniz, Yüzme‘de ısınma ve soğuma oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle ısınmaya başlamadan önce giysi seçiminiz önemli olacaktır. Bu ısınmalar gerek sadece Yüzme Kursu‘na katılan yada lisanslı sporcular, fark etmez herkes iyi bir ısınma yapmalıdır.

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

YÜZME’DE ISINMA NASIL OLMALIDIR?

Yapılan araştırmalarda, Yüzücüler için iyi bir ısınma sakatlık riskini düşüreceği gibi, Performansı da artırmaktadır. Yüzmeye başlamadan yapılan küçük bir kardio ve esnetme, germe yaparak ön hazırlık yapılmalıdır. Bu tip ısınmalar aynı zamanda sakatlık riskini düşürecektir.

Yüzme Sporunda Isınmanın önemi Nedir

Yüzmede Isınma

YÜZMEDE KARA ANTRENMANI NASIL YAPILMALI?

1- Yüzücü iyi bir kardio ile Kan damarlarında genişleme yaparak kanın rahat dolaşmasını sağlamalı,

2- Esnetme ve germe yaparak kasların boyunu uzatmalı, İkili esnetme uygun olur,

3- Zorluk düzeyine göre seçilen Thera bant kullanarak kasa etkiye tepki için uzatma ve çekme yapmalı,

4- Duvara takılan lastik çekme yapılmalı, bu lastik yine zorluk düzeyine göre seçlimeli,

5- Yüzücüler, Direnç lastiği kullanmalı ve bu çalışmalar Kondisyoner eşliğinde yapılmalı,

6- Karadaki ısınma suda devam etmelidir. Taki Antrenmanın asıl evresi başlayana kadar devam etmelidir.

Bu ısınmaları tek başınıza yapabileceğiniz gibi elit yüzücülerde kondisyoner eşliğinde yapılması gerekmektedir. Gerçi Ülkemizde Kondisyoner veya diğer adı Kara Antrenörünün gerekliliği yeni anlaşılan bir konu olmuştur. Elit yüzücü dediğimiz yani yarışmalara katılan sporcular mutlaka yi bir kara Antrenörü ile çalışması gerekir.

Yüzme Ve Soğuma

Yüzme Ve Soğuma

YÜZME’DE SOĞUMA EVRESİ NASIL OLMALIDIR?

Yüzme sporunun ısınması kadar soğuma dediğimiz evresi de o kadar önemlidir. Her Antrenman sonrası yüzücüler mutlaka soğuma yapmalıdır. Yani kaslarını ve dolaşım sistemini Antrenman öncesi haline geri getirmek gerekir. yani rejnerasyon ( yenilenme) yapmalıdır. Buna Antrenman sonrası yenileme veya rahatlama yaparak vücudu eski haline getirme denir.

Yüzmede Direnç Lastiği

Yüzmede Direnç Lastiği

Yüzme de Vücudun düzenli çalışabilmesi için birçok etken vardır. Yüzücü deki, Sinir sistemi, hormonları ve Kasları bu sistemin bir parçasıdır. Bunlar, vücudun düzenli çalışmasında büyük rol oynarlar. İyi yapılmış Programlar ve doğru Antrenman Homöostase mekanizmasını güçlendirecektir. Kötü yapılan bir Program ile Çok aşırı ya da çok hafif Antrenman da bu sistemi zayıflatacaktır.

Yüzücülerde rejenarasyon Antrenmanı çok önemlidir. aquakamp.com Yüzme sporunda, Yenilenme esnasında vücudun kaybettiği sıvı, mineraller, proteinler, vitaminler mümkün olduğu kadar kısa zamanda yerine konmalıdır. Sizlerde eğer yeni Yüzmeye yada lisanlı olmak için Yüzme Kursu‘a gidiyorsanız mutlaka iyi ısınma yapın.