Yüzme Sporunda Yıllık Planlama Nasıl Yapılmalı?

Yüzme Sporunda Yıllık Planlama Nasıl Yapılmalı? : Yeni sezona başlarken Yüzme Kursuna Katılan yetenekli Kişileri, Antrenörler çeşitli testlerden geçirerek seçme yapmalı ve artık Çocuklar Lisanslı birer sporcu olmaktadır. Peki bu sporculara yıllık planlama yaparak yarış sezonuna hazırlamak için nasıl bir planlama yapmak gerekir?

Yüzme Sezonuna planlama yapmak çok büyük önem taşır. Yılda yüzülecek yarış sayısı, hedef yarışlar, kuvvet ve dayanıklılık çalışmaların yapıldığı hazırlık kampı ve tüm bunların tarihlerine kadar çizelge yapılması gerekir. Bu planlama Tüm Antrenörler, Sporcu ve Aileler dahil herkesin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Yüzme Sporunda Yıllık Planlama Nasıl Yapılmalı?

Yüzme Sporu

YÜZME METOTLARI NELERDİR?

Yüzücülerin sezonda ne gibi metotlar kullanacağı ve yıllık antrenman içeriğinin ne olacağı anlatılmalıdır.

1- Yüzmede Kuvvet Antrenmanı,
2- Yüzmede Güç ve Esneklik Antrenmanı,
3- Yüzmede Dayanıklılık Antrenmanı,
4- Yüzmede teknik analiz çalışması,
5- Yarış öncesi Sürat çalışmaları,
6- Dönüş ve çıkış çalışmaları,
7- Yüzmede yarış strajesi ve Taktik anlatım,

Burada belirtilen planlamayı yıla yayarak Antrenörün hedeflediği yarışları önceden sporcuya anlatmassı gerekir. Bu metotlara bir takım maddeler daha ekleme yapılabilir.

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

SEZONLUK PLANLAMA

Yüzmede bir çok Antrenör yıllık planlamayı iki yada üçe bölerek yapar. Bu hedef yarışlara göre katılacağı yarışa göre zirve yapmalıdır.

Yüzme Planlaması

Yüzme Planlaması

İKİ SEZONLU PLAN

Antrenörlerin en çok tercih ettiği, tabiri doğru ise klasikleşen bi planlama şeklidr. Bu planlama yapılırken öncelikle büyük yani uslararası yarışlar hedef yapılır.

1- Kış sezonu planlaması,
2- Yaz sezonu planlaması,

Yüzme Kursları

Yüzme Kursları

SEZONU ÜÇE BÖLEREK YAPILIR

1- Eyül ayından Aralığa kadar- Son Bahar sezonu,
2- Ocak ayından Nisan kadar – Kış sezonu,
3- Mayıs ayından Ağustosa kadar – Yaz sezonu,

Genelde bu planlamaya Hem Antrenörler hem Sporcular sadık kalırlar, Bunlara ek olarak sezon içerisinde çeşitli Antrenmanlarda yapılır.

Bu Antrenmanlardan en önemlisi Yükselti Antrenmanıdır. Yüzme Kursu Çalışmalarından, Performansı artırmaya önemli katkıları bulunmaktadır. Bu tip Antrenmanları Performans  yüzücüleri yani Dünya, Olimpiyat, Avrupa şampiyonalarına hazırlanan sporcuların ve Antrenörlerin tercih ettiği bir hazırlık kampı olmuştur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Ülkemiz yüzmesi bu konuda oldukça geride kalmıştır. Kaliteli Antrenör yetiştirerek bu işe 0 dan başlamak gerekmektedir. Yüzücüler haftada kaç km yüzecek,  Ayda kaç km yüzmeli gibi bilimsel verilere dayanmayan yüzme antrenmanları bizi bir yere taşımayacaktır.