YÜZME SPORUNDA DAYANIKLILIK ANTRENMANI 

Çocuk yada Yetişkin Yüzme Kursu ile yüzme öğrenip bu sporla daha fazla uğraşmak isteyen kişilerin her zaman karşılaştığı konuların başında gelen sorulardan biride uzun yüzememe, hemen tıkanma gibi şikayetler olmuştur. Bu sorunları gidermenin en etkili yolu Bilir kişiden destek almak olmalıdır. Bu eğitime ister Özel yüzme dersi, İsterse teknik eğitim diyebilirsiniz. Bu konunun başlıca sebebi doğru nefes alıp verememektir.

DOĞRU NEFES DAYANIKLILIĞI ARTIRIR 

Uzun mesafe yüzmenin için dayanıklılık çalışmalarının yanı sıra nefes problemini çözmek gerekir. Yüzme kursunda ilk önce Nefes ağızdan alınıp, Burundan vermek gerekmektedir. Bu çalışmaları yüzme tahtası ile yapmak gerekmektedir. Sonraki aşamalarda yorgunluğa karşı koyabilmenin tek çözümü set veya tekrar yapmak gerekmektedir. Bu pratikleri ne kadar yaparsanız o kadar uzun yüzmeye başlarsınız.

Buna yüzmede aerobik çalışmalarda diyebilirsiniz. Bu çalışmalar bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Genelde oksijen alımının yüksek olduğu antrenmanlar yapılarak bol diril’ler yapılarak geliştirilecek çalışmalar yapmak gerekmektedir.Yine de Bir yüzme antrenörü yada aquakamp. com sitesinden bilgi alabilirsiniz.