Yüzme’de Ayak Vuruşu Nasıl Olmalıdır?

Yüzme’de Ayak Vuruşu Nasıl Olmalıdır? : Yüzücülerin daha önce öğrendikleri ayak vuruşlarını düzeltmek oldukça zordur. Doğru Ayak vuruşu Kalçalardan başlar ve baldırın üstünden devam ederek dizlerden hafif bükülerek aşağı ve yukarı doğru bir kırbaç gibi hareket etmelidir. Bu Teknik Yüzme Kursları Çalışmalarında doğru anlatılmalıdır.

Yüzme Ayak Vuruşu

Yüzme Ayak Vuruşu

Parmak uçları içe dönük ve ayaklar serbest tutulmalıdır. Bacak ileri doğru uzatılarak suyun üzerine doğru uzatılarak yukarı ve aşağı hareketini başlatmalıdır.  Yüzme Kursu‘ da, Ayakların suya giriş ve çıkış derinliği en fazla 30 cm olmalıdır. Bu mesafenin üzerinde ayak vuruşu olursa yani dizler fazla bükülürse vücuda itiş gücü sağlanmaz. Amaç vücudu ileri götürmek ve kayma hareketine yardımcı olmaktır. Yüzme dersi veren Antrenörler örnek ayak vuruşu göstermelidir.

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

YÜZME’DE DOĞRU AYAK VURUŞU

1- Sağ bacak vuruşunu tamamladıktan sonra, ayak parmakları tamamen düz bir şekilde uzatılır.bu noktada ayak parmakları bir bütün olmalı ve vücut hizasının çok altında olmamasına dikkat etmek gerekir. sol diz bükülür ve ayak dizin üzerinde olmalıdır.

a) DOĞRU AYAK VURUŞ: Diz bacak hareketlerinin düzgün olarak başlamasına ve ayakların yukarı doğru hareketine önderlik eder.

b) YANLIŞ AYAK VURUŞU: Etkili bir bacak vuruşu yapabilmek için topuklar yukarıda ve de dizler aşağı doğru vuruşa başlamamalıdır.

2- Sağ bacak çok az bükülmüş ve yukarı doğru harekete başlamaya hazır olmalıdır. Sol ayak düzgün şekilde tutularak suda aşağı ve geriye doğru bastırmaya başlamıştır. Vuruş anında bacaklar ve ayaklar birbirine yakın hareket etmeli ve birbirinden uzaklaştırmak yanlış olur.

İşte Yüzme dersinde Doğru ayak vuruş tekniğini böyle ifade edebiliriz.

Yüzme'de Ayak Vuruşu Nasıl Olmalıdır

Ayak vuruşu Çalışması

YÜZME’DE AYAK VURUŞUNU NASIL DÜZELTEBİLİRİZ?

Yanlış öğrenilen ayak vuruşunu düzeltmek zordur. Ancak Bir Yüzme Kursuna giderek yada Özel Yüzme Dersi alarak kötü ayak vuruşunu düzeltebilirsiniz. Bunun için öncelikle tecrübeli bir Antrenörden ve hatta eski yüzücü olan bir eğitmenden yardım alabilirsiniz. Önceki ayak vuruş tekniklerini tamamen unutmalısınız. Tabiri doğru ise 0 dan başlayarak basamaklı bir şekilde doğru dirile hareketlere başlanmalı ve Antrenör suya girerek size model olmalıdır. Sizleri de Aqua Yüzme Kulübüne bekliyoruz. Tüm yapılan çalışmaların özetini aquakamp.com sayfasından öğrenebilirsiniz.