Yüzmede Takla ve Dönüşler Nasıl Yapılır?

Yüzmede Takla ve Dönüşler Nasıl Yapılır? : Serbest stilde dönüş her zaman en çabuk ve seri dönüş yapılabilen bir tekniktir. Bu dönüşlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Genelde Yüzme Kursu çalışmalarında bu konular arka plana atılır ve pek gösterilmez. Öncelik suda durma ve mesafe yüzmeye çalışılır ancak daha sonra mutlaka balıklama atlama ve dönüş öğrenmek kursiyerlerin istediği bir durumdur.

Yüzmede Takla ve Dönüşler Nasıl Yapılır?

Yüzmede Takla

DÖNÜŞLER İKİ ÇEŞİT YAPILIR

1- PİVOT DÖNÜŞ

Yüzmede start verildikten sonra havuzun karşısına kadar giden yüzücü duvara dokunarak ve tekrar duvardan kendisini iterek dönüş yapabilir. Ancak yan olarak yapılan bu dönüşte baş suyun içine girecek şekilde, bacaklar su seviyesine yaklaşmasına yardımcı olur. Bacaklar dizden bükülerek karın bölgesine yaklaştırılır ve ayak tabanı duvara konularak destek alınır ve ileri doğru kayma yaparak takla gerçekleştirilir. Bu tip dönüşler genelde uzun yani 800- 1500 mt gibi mesafelerde kullanılır.

Yüzmede dönüş Çalışması

Yüzmede dönüş Çalışması

2- TAKLA DÖNÜŞÜ

Genellikle kısa mesafelerde yüzücülerin tercih ettiği dönüş tekniğidir. Bu tip dönüşler çok seri ve çabuk yapılan dönüşlerdir ve yarışın kaderini bile belirlemektedir. Yüzücü duvara doğru hız kesmeden sürat le yaklaşır ve iyice duvara yaklaşan kişi son bir kol çekişi ile hızını maximuma çıkartır. Sporcu başını aşağı doğru bastırır ve vücudu içe doğru büker, bunla beraber kalçasını atarak mümkün olduğu kadar küçülerek dönüşünü yapar ve ayak tabanını duvara koyar destek alır ve duvardan iterek kayma yapmak sureti ile hareketini tamamlar. | Yüzmede Takla ve Dönüşler Nasıl Yapılır?

DÖNÜŞ ÇALIŞMASINDA TEKRARIN ÖNEMİ

Bu dönüşler zaman alacak bir tekniktir. Antrenör kesinlikle size bu dönüşü Özel Yüzme Kursu ile vermeli ve size hareketi defalarca göstermelidir. Dönüşler genelde hiç bir Yüzme Kursunda maalesef gösterilmiyor ancak siz iyi bir teknikle yüzme öğrenim ve dışarıdan bakıldığında estetik ve görünümü iyi gözüksün istiyorsanız dönüş ve taklaları mutlaka öğrenmelisiniz. Unutulmamalıdır ki ne kadar tekrar yapılırsa hareket o kadar iyi ve güzel olacaktır. | Yüzmede Takla ve Dönüşler Nasıl Yapılır?