Yüzmeye başlamak için diğer spor dallarındaki gibi dikkat etmeniz gerek noktalar vardır. Bu ister elit yüzücü olsun İsterse Yüzme kursu olsun fark etmez. Yüzmeye balama için sağlık kontrolünden geçmenizde yarar vardır. Yüzme sporunda farklı bir durum yoktur. Basit gibi gözükse de önemli bir konu olmaktadır. Geçmiş yıllarda yüzme yada her hangi sporu yapmış olmanız bir şey değiştirmez. Yüzerken aşağıda belirttiğim önerilere kulak vermeniz sizlerin lehine olacaktır.

İYİ BİR ISINMA YAPIN

Isınma yapmadan başlayacak bir yüzme hemen etkisini olumsuz bir şekilde, Kramp, Çabuk yorulma ve Kaslarınızın şişmesine neden olacaktır. Oldukça basit olan bu ısınmaya biraz ip atlama veya kültür Fizik hareketleri ile işe başlayabilirsiniz. Daha sonra biraz streching yani esnetme ve germe yapın. gerekirse bir tera bant alarak çeşitli hareketler yaparak ısınabilirsiniz. Bu ısınma için 10-15 dk yeterli olacaktır. Suya girdiğinizde yavaş yüzmeye başlayın, gerekirse serbest ve sırt üstü tekniği yaparak sudaki ısınmayı tamamlayınız. Yüzmede Isınma hareketleri yapmak, kaslarınızın Yüzme sonrası kasılmasını minimuma indirecektir.

YÜZERKEN MALZEMENİZİ İYİ SEÇİN

Açık ve kapalı havuz durumuna yada suyun sıcaklığına göre malzemelerinizi seçmelisiniz. Gözlerinizi klordan korumak için silikon bir Yüzücü gözlüğü alabilirsiniz. Suda kaymayı kolaylaştırmak için mayo tavsiye ediyorum bunun nedeni şort yada bikini gibi malzemelerle rahat yüzemez siniz. Son olarak rahat bir silikon yada bez bone alarak yüzme malzemenizi tamamlayabilirsiniz.

YÜZMEYE BAŞLARKEN PROGRAMINIZI ÖNCEDEN YAPIN

İyi bir yüzme antrenmanı için yüzmeniz gereken mesafeyi önceden belirlemeniz gerekir. Bu konu için bir yüzme Antrenöründen yardım alabilirsiniz. Yüzmede mesafe kadar sürede önemlidir. Her gün aynı mesafeyi yüzmeniz size çok bir şey kazandırmaz, zamanla bu mesafeyi artırın. Yüzmede dikkat edeceğiniz tempo önemidir. Bunun için Tempo trainer alabilirsiniz küçük bir alet ama etkili yöntemdir. Hemen bonenin altına kulağınızın yanına konulmakta otomatik tempo bip sesi vermektedir. Kendi seviyenizi bildiğiniz için o tempoyu kendinize göre ayarlayın, kimseye bir şey ispatlamak  gerekmez.

YÜZME SONRASI SOĞUMA YAPIN

Evet yanlış duymadınız, Yüzmeye nasıl ısınarak başladıysanız, Yüzme bittikten sonra hemen duşa gitmeyin. Biraz esnetme ve germe yaparak kaslarınızın boyunu eski haline getirmeniz, size sonraki yüzmeniz de faydalı olacaktır. Buna sporda Rejenarasyon yani yenilenme denmektedir. yüzme esnasında kaslarda oluşan yıkımı tekrar yerine koymak için yenilenme yapmalısınız. Aynı zamanda bu hareketler sakatlanma riskini düşürecektir.

BESLENMENİZE ÖNEM VERİN

Her sporda olduğu gibi yüzme sporunda da yüksek kalori harcanmaktadır. Yüzmeden önce en az 3 saat önce yemek yemelisiniz. eğer geç yemek yerseniz sakın yüzmeyin bir takım olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Yüzme sırasında harcadığınız kalori yüksek olacaktır. Bunu için daha önceki yazılarımda yüzücü beslenmesindeki yazımda oldukça geniş yer vermiştim. Buradaki amaç doğru beslenme yada zayıflamak olmalıdır. İyi bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı bir yüzme için bu öneriler çoğaltılabilir. Biz size aquakamp.com sayfamızda bunun için detaylı bilgiler vermekteyiz. Amaç sağlıklı toplum yetişmesine destek vermektir.