YÜZME SPORUNDA VELİ OLMAK

Yüzücü velisi olmak, yüzücü olmak kadar zordur. Yüzme, küçük yaşlarda başlayan bir yolculuktur ve bu yolculukta ailenin çabası yadsınamaz. Yüzme havuzundaki ilk dönem acemiliği, suyla tanışma, grup içinde ortak hareket etme eğitimi, disiplin, eşyaya sahip çıkma, hastalıklar ve daha bir sürü ilkler.. Bu yeni dünyaya uyum sağlamaya çalışan minik yüzücü adayları doğal olarak yukarıda belirttiğimiz etkenlere direnç gösterirler. çoğu kez ayakları havuza gitmek istemez ve bu taleplerini ısrarla velilerine bildirirler.

Yüzme Kursları

Yüzme Kursları

Yüzme takımına giren yarışmacı sporcu adaylarının haftalık antrenman sayıları artar. Daha yoğun, daha fazla ve daha ağır antrenman yapmak zorundadırlar. Her biri aynı zamanda okula giden birer öğrenci olduğu için çalışma saatleri gün içinde okuldan önce ve okuldan sonra olarak planlanır. Yani sabahın körü ve akşamın geç saati. Havuzu açan öğrenciler diye bir tabir vardır. O kadar erken saatte havuza gelirler ki; görevlileri onlar uyandırır. çoğu çocuk uykusunu havuzda açar. Gün boyu okul ve okuldan eve gidemeden önce havuzun yolunu tutarlar. Bu döngü yıl boyunca devam eder durur..

Yüzme Kursu

Yüzme Kursu

Yüzme; eğer yüzücümüz artık profesyonelliğe adım attığı andan itibaren programlı çalışmayı gerektiren bir spordur. Tabi bu uzun ve yorucu serüvende yüzücü velilerimize oldukça büyük sorumluluklar düşüyor. işte bizde size yüzme sporunda velilerimizin nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili birkaç adımdan söz etmek istedik.

YÜZME SPORU

YÜZME SPORU

YÜZMEDE VELİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN DURUMLAR

1- Yüzücü velisi olarak kendi hayallerinizi çocuğa empoze etmeyin. Bırakın, o kendi hayallerini kendisi kursun. Kendi hedeflerini kendisi belirlesin. Yüzme sadece bir aktivite bunu asla unutmayın.
2- Yüzme sporunda profesyonel yüzücülere sürekli destek olmalısınız. Veli olarak sizin desteğiniz çok önemli.
3- Siz çocuğunuza koçluk etmeyeceksiniz. Yüzücünün zaten bir antrenörü var.
Yüzme sporu ile ilgili her daim güzel telkinlerde bulunmalısın.
4- Yüzücü velisi olarak çocuğunuz korkularını anlayıp. Onu bu korkularından soyutlamaya odak noktasını değiştirmeye çalışmalısınız.
5- Antrenörüyle bağlantıyı asla kopartmayın. çocuğunuzun durumu ile ilgili sorular sorun.Yüzme kulübümüzdeki yetkilileri ile sürekli irtibatta kalıp bilgi alışverişi yapmalısınız.
6- Yüzücü velisi olarak aynı zamanda takımında size ihtiyacı var. Yüzme kulübünüzü desteklemelisiniz.
7- Yüzücü profesyonel hayatında birçok başarılara imza atacaktır. Kendi hedeflerini belirlemesine yardımcı olmalısınız. Hep daha iyiyi hedeflemesi gerektiğini anlatmalısınız.

 

Sizlerde çocuklarınızı iyi bir Yüzme Kursu araştırırken aquakamp.com sayfasından rehberlik hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Yıllardır spora ve sporcuya her zaman destek vermekte olan kulübümüz tecrübesi ile sizlerin yanında olmakta ve desteklemektedir.